04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    חלית? נפצעת? תשלם לקרן הפנסיה דמי ניהול מקסימליים
    מי שנקלע למצב של אובדן כושר עבודה יתפלא לראות כיצד קרנות הפנסיה מנצלות את מצבו ומעלות את דמי הניהול החודשיים והשנתיים שלו. מדובר באובדן של מאות אלפי שקלים. הקרנות: "מי שיבקש, יקבל הנחה". אגף שוק ההון: "הבעיה מוכרת ותתוקן"

שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט   


הסיפור הבא הוא לא פחות ממדהים. קרנות הפנסיה מעלות את דמי הניהול לחוסכים שנפצעו ונקלעו למצב של אובדן כושר עבודה. כלומר, דווקא לחוסכים שאינם מסוגלים לעבוד וחיים על קצבת נכות חודשית, קרנות הפנסיה מעלות את דמי הניהול למקסימום המותר בחוק.
המנגנון עובד כך: אם אתם חוסכים בקרן פנסיה חדשה (כזו שנפתחה אחרי 1995), יש לכם בקרן גם ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה. כלומר, בכל חודש חלק מהכסף שמופקד לקרן הפנסיה מיועד לרכישת ביטוח זה (ולכן הוא לא נצבר לכם בחיסכון לפנסיה). חוסכים שנפצעו או חלו ומצאו את עצמם במצב שבו הם אינם יכולים לעבוד, רשאים לתבוע את הביטוח של קרן הפנסיה ולקבל קצבת נכות משום שהם במצב של אובדן כושר עבודה (זמני או קבוע). למשל, חוסך בן 37 שנפצע וקיבל אובדן כושר עבודה קבוע, יקבל קצבת נכות למשך 30 שנה, עד גיל 67, ואז יתחיל לקבל פנסיה חודשית.
מאחר שגם מי שחלו או נפצעו זקוקים לפנסיה, והם אינם יכולים להמשיך לחסוך כי הם אינם עובדים, קבע הרגולטור כי קרן הפנסיה עצמה תמשיך לחסוך לפנסיה לחוסכים האלה. זה נקרא "שחרור מפרמיה", והמשמעות היא שאת מה שחסכתם קודם לכן תמשיכו לחסוך גם עתה, פשוט קרן הפנסיה עצמה תשלם על כך.
והנה האותיות הקטנות: מפני שהחיסכון ממשיך, גם דמי הניהול ממשיכים. הם נחלקים לשני סוגים. הראשון הם דמי ניהול חודשיים שמשולמים כאחוז מתוך כל הפקדה חודשית. במקרה של חוסכים שנפצעו ומקבלים קצבת נכות, הקרן אמנם תמשיך להפקיד להם כל קרן לחיסכון במקום שהם יפקידו, אבל ההפקדה לא תהיה בגובה 100% ממה שהם חסכו בכל חודש כשהם עוד עבדו, אלא רק 94%.
זאת אומרת, אם קודם לכן חסך החוסך 1,000 שקל בחודש, אבל אז נפצע והחל לקבל קצבת נכות, תמשיך הקרן להפקיד לו לפנסיה, אבל לא 1,000 שקל אלא 940 שקל. המשמעות היא כאילו דמי הניהול החודשיים שלו קפצו למקסימום המותר בחוק.....
ואולם זה לא הסוף.  מיד.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                          
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים