04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    גורל החוסכים המבוגרים יעבור לידי גופי הפנסיה
    עדכון חדש של האוצר עשוי להיות מהפכני: לא רק שחסכונות חדשים ינותבו מינואר להשקעות בסיכון שפוחת עם הגיל, אלא שגופי הפנסיה יוכלו להסיט למסלול זה חוסכים קיימים. הבעיה היא שההחלטה בעניין תהיה שלהם

שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט


כל מי שנכנס למעגל העבודה בישראל או מחליף את מקום עבודתו יצטרף מינואר הקרוב לדור חדש של חוסכים לפנסיה. על פי הנחיות אגף שוק ההון במשרד האוצר, הרגולטור של הפנסיה, כל שקל שתחסכו לחשבון הפנסיה שלכם ינותב אוטומטית למסלול חיסכון שמותאם לגיל שלכם, כך שאם אתם חוסכים צעירים הכסף שלכם יושקע באפיקים מסוכנים יותר, ואם אתם מבוגרים הוא יושקע באפיקים מסוכנים פחות.
על מועד החלת המודל הודיע הרגולטור כבר לפני שנה, אלא שבערב ראש השנה הוא הוסיף לו נדבך חשוב: לא רק מצטרפים חדשים ינותבו אוטומטית למסלול החיסכון — גופי הפנסיה גם יוכלו להחליט חד־צדדית על הסטת כל החוסכים הקיימים למסלול. הרגולטור השאיר את הבחירה בידי מנהלי גופי הפנסיה, ואם הם יבחרו לממש אותה, יכולה להתרחש מהפכה של ממש בשוק הזה.
 
שלטון המנהלים

כדי להבין מה כל זה אומר נדרש לרגע יישור קו מושגי: רוב הכסף שאתם חוסכים לפנסיה מושקע בבורסה ובאפיקים דומים (אם אתם חוסכים בקופות גמל או בביטוחי מנהלים, כל הכסף שלכם מושקע בבורסה). כלומר, האנשים שמנהלים את הפנסיה לוקחים את הכסף שאתם חוסכים בכל חודש ומשקיעים אותו באג"ח של ממשלת ישראל ושל ממשלות אחרות, אג"ח של חברות עסקיות (מבנק הפועלים ועד חברות של יצחק תשובה), מניות של חברות בישראל ובעולם (מטבע ועד פייסבוק), נדל"ן (אם אתם חוסכים במגדל, למשל, דעו שאתם הבעלים של קניון הזהב בראשון לציון), קרנות גידור, קרנות השקעה ופחות או יותר בכל מה שאפשר להשקיע בו.
לחוסכים אין כמעט שום יכולת להשפיע על האופן שבו מנהלי גופי הפנסיה משקיעים את כספם. הדבר היחיד שהם יכולים לעשות הוא להגדיר לגוף הפנסיה אם הם מעדיפים שכספם יושקע במסלול השקעה מסוכן (כלומר, עם הרבה מניות), במסלול בסיכון בינוני (כלומר, עם הרבה אג"ח) או במסלול כללי, שבו מנהלי ההשקעות קובעים בעצמם על בסיס איזו מידת סיכון להשקיע את הכסף — זהו גם מסלול ברירת המחדל, שבו נמצאים 97% מהחוסכים.
היות שכל מה שקשור לפנסיה סובל מחסמים פסיכולוגים מהותיים (סביר להניח, למשל, שרוב הקוראים פשוט דילגו על הפסקה הקודמת), יש חשיבות גדולה מאוד לשאלה מהו מסלול ברירת המחדל. 97% מהחוסכים בחרו בו בעיקר בגלל הנחת המוצא שלפיה הם עצמם אינם מבינים כלום בנושא, ועדיף כנראה לסמוך על מי שכן, קרי זה שהגדיר את ברירת מחדל (למשל, הרגולטור).
הבעיה היא שמאחר שרובו המוחלט של הציבור נמצא במסלול הכללי, יוצא שמנהלי הכסף מקבלים החלטות שאמורות להיות נכונות בעת ובעונה אחת גם לחוסכים צעירים מאוד בתחילת הקריירה שלהם (בנות ובני 30 פלוס) וגם לחוסכים מבוגרים שנמצאים רגע לפני הפרישה (בנות ובני 60 פלוס). וזה עלול להיות מסוכן.
 
הרגולטור נגד הכנסת

רק לפני שבע שנים, בספטמבר 2008, גרם המשבר הכלכלי העולמי לצלילות בבורסות בכל העולם, ואיתן צללו גם כספי הפנסיה. חוסכים מבוגרים שנמצאו רגע לפני הפרישה חטפו מכה אנושה — לא היה להם די זמן שהכסף יישאר בבורסה ויתקן את ההפסדים. לחוסכים צעירים המפולת היתה פחות מהותית.
עקב זאת הטילה הממשלה אז על אגף שוק ההון לחשוב על מודל חדש לחיסכון לפנסיה, שיוריד את מידת הסיכון ככל שעולה הגיל של החוסכים, וההשראה היתה המודל ש......
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים