04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    זה מה שעשו קופות גמל וקרנות השתלמות שלכם ב-2015
    למרות התהפוכות הרבות שידעה 2015 הצליחו הקופות להמשיך את המגמה החיובית של השנים האחרונות, אך זו התמתנה לתשואה של 2%-2.5% - המסמנת גם את השינוי הצפוי לנו בשנים הבאות בדירוג התשואות לטווח ארוך - כתוצאה מהמעבר למודל הצ'יליאני

רון שטיין 


דירוג התשואות לשנת 2015, שהתאפיינה בתנודתיות רבה - החלה בתשואות חזקות ביותר ברבעון הראשון ולאחר מכן חוותה כמה חודשים קשים - מלמד כי 2015 הייתה המשך ישיר לכל אחת מהשנים 2012 עד 2014, והסתיימה בתשואות חיוביות עבור ציבור החוסכים. ואולם, דירוג התשואות לשנת 2015 גם מבשר על סופה של תקופה, ועל כך שהחל מהדירוגים לשנת 2016 ואילך, דירוגי התשואות צפויים להיראות אחרת לגמרי.
מדוע? לא בגלל התשואות השליליות שנרשמות מתחילת 2016 במסלולי החיסכון לטווח ארוך, כמו גם באפיקי חיסכון אחרים שמושפעים ישירות מהקורה במדדים המובילים בבורסות כאן ובעולם, לאחר שנים של תשואות חיוביות. ירידות שערים, והתשואות השליליות שבאות בעקבותיהן, הרי הפכו לחלק אינהרנטי מניהול הפנסיה הצוברת, ומדובר במציאות שתמשיך ללוות אותנו מדי תקופה כל עוד החיסכון תלוי במה שיקרה בשווקים.
הסיבה לכך היא שינוי רגולטורי מרכזי שהוביל אגף שוק ההון באוצר, בראשות דורית סלינגר, שמשפיע ישירות על מסלולי ההשקעה השונים בכלל אפיקי החיסכון לטווח ארוך במשק. מדובר במעבר למודל הצ'יליאני, שבמסגרתו החיסכון הפנסיוני בישראל יהיה תלוי גיל - כך שככל שגיל החוסך עולה, כך הסיכון המובנה בתיק ההשקעות שלו יקטן.
מה זה אומר? שהחל מהשנה אין יותר מסלול כללי אחד שבו מושקעים יחדיו הכספים של החוסך החדש והצעיר, שרק הצטרף למעגל החוסכים, ושל החוסך המבוגר, שנמצא חודשים אחדים לפני גיל פרישה, ושכבר מתחיל להיערך לפרישתו לגמלאות ולחשב את קצבת הזיקנה שיקבל.
זה אומר שאם עד השנה התרגלנו לאורך השנים להשוות מסלול כללי אחד לאחר, הרי שמעתה יהיו....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים