04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

במקום קצבה קבועה: גמלאים יוכלו לרכוש קצבה פרטית גמישה יותר
מירב ארלוזורוב, דה מרקר
 
 

הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, בראשות עודד שריג, עומד להציג בתוך כחודש כללים חדשים לשוק הפנסיה. השינוי העיקרי בכללים יהיה ביטול של החובה הקיימת כיום לחסוך לפנסיה שמשלמת קצבה מעת הפרישה לגמלאות ולשארית החיים. במקומה תינתן למבוטחים האפשרות לחסוך באמצעות קצבאות חלופיות - קצבאות פרטיות.

מאז 2008 הפיקוח על הביטוח מחייב את כל החוסכים לפנסיה לקכל קצבה מינימלית של כ-4,300 שקל בחודש לכל החיים, בחברות הביטוח ‏(ביטוחי חיים‏) או בקרנות הפנסיה. בפועל, המבוטח מעביר בעת צאתו לגמלאות לחברות הביטוח או קרנות הפנסיה את כספי החיסכון שצבר, והן בתמורה מבטיחות לו קצבה לכל החיים.

מי שהיקף החיסכון שלו גדול מהסכום המבטיח קצבה מינימלית של 4,300 שקל בחודש ‏(לפי החישוב של היקף החיסכון חלקי תוחלת החיים הצפויה לו בהתאם למקדם הקצבה‏) יכול למשוך את יתרת סכום החיסכון בכל דרך שיחפוץ - כמשיכה חד־פעמית, או כסכום שמצטרף לקצבה ומגדיל אותה.

בחמש השנים שחלפו מאז החקיקה של קצבת פנסיית חובה לכל החיים, הועלו טענות כי זוהי מדיניות פנסיה קשוחה מדי, שאינה מותירה כמעט בחירות למבוטח. בין השאר הועלתה השאלה מה יקרה אם פנסיונר זקוק פתאום לסכום כסף גדול מסיבה כלשהי, וגם שאלת הורשת החיסכון. בקרנות הפנסיה אין הורשה כלל, כך שפנסיונר שנפטר בגיל צעיר, החיסכון שלו יורד לטמיון. בביטוחי החיים קיים אלמנט של הורשה, אבל הוא מוגבל - החובה לשלם ליורשים קצבת פנסיה עד לתקופה של 20 שנה.

כללי הפנסיה החדשים


 נוכח זאת, בפיקוח על הביטוח בוחנים עתה ריכוך מסוים של המדיניות. הריכוך יהיה אמנם בשוליים, משום שבפיקוח ממשיכים להתעקש על כך שגמלאים יקבלו את החיסכון הפנסיוני שלהם בעיקר כקצבה חודשית, ולא כסכום חד־פעמי - מתוך תפישה שזהו המנגנון היחיד שמבטיח פנסיה עד גיל מאוחר בעידן של עלייה מהירה בתוחלת החיים.

לפיכך, הקצבה החודשית תישאר העיקרון המוביל, אבל לא תהיה עוד חובה לסוג אחד בלבד של קצבה - קצבה לכל החיים, עם ויתור על בעלות על החיסכון - אלא אפשרות לרכוש קצבאות פרטיות. קצבה פרטית כזאת, המכונה אנונה, היא למעשה מכשיר פיננסי שמוכרת חברת ביטוח או קופת גמל ומבטיח לרוכש זרם תשלומים קבוע....
 

לחץ כאן לקריאת הכתבה באתר דה מרקר
http://www.themarker.com/career/1.1934725


ליצירת קשר לחץ כאן, או צלצל 04-8100-333  

   
 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

 
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים