04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    קרנות הפנסיה חתכו 0.45% מכספי העמיתים
    ב־2013 דרש האוצר מקרנות הפנסיה להפחית את עלויות רכיבי הביטוח ב־40% לטובת רכיב החיסכון. אך התמחור לא שיקף כראוי את רכיב הביטוח, מה שהוביל לגירעון ועלה לחוסכים אלפי שקלים

רחלי בינדמן, כלכליסט

עמיתי קרנות הפנסיה הופתעו לגלות בדו"חות הרבעון השלישי סעיף שמודיע להם על הפחתה של אלפי שקלים בחיסכון שצברו. הסכומים צבורים מתחילת השנה, אך בשורה התחתונה של הרבעון השלישי הסכום המצטבר כבר מהותי במיוחד עבור החוסכים הוותיקים. הסעיף הוגדר כ"עדכון יתרה בגין הפעלת מנגנון איזון אקטוארי בגין הרבעונים שקדמו לרבעון המדווח", הגדרה שרוב הציבור כלל אינו מבין.

קרן הפנסיה מקפת של מגדל למשל הפחיתה 0.45% מזכויות העמיתים. מסכום צבור של 500 אלף שקל, למשל, נגרעו 2,250 שקל. קרן הפנסיה הגדולה בישראל מנורה מבטחים פנסיה הפחיתה לעמיתים 0.44% מהסכום הצבור, ואילו קרן הפנסיה מיטבית עתודות של כלל הפחיתה 0.3%.

 לכאורה, מדובר בהפחתה לא דרמטית בהתחשב בתשואות של 5%–7% שקרנות הפנסיה צפויות להשיג ב־2014, אך אם מוסיפים לכך דמי ניהול שיכולים להגיע ליתרה הצבורה ועד 6% מההפקדות השוטפות וכן אפשרות להפחתות זכויות נוספות בעתיד בתקופה שבה שוק ההון לא יהיה חיובי, מדובר בנתון מדאיג. ואם מודל התמחור לא ישתנה, עלולים להיווצר גירעונות אקטואריים גם ברבעונים הבאים.
 
מנגנון ערבות הדדית

קרן פנסיה, להבדיל מהמוצרים המתחרים כמו קופת גמל או ביטוח מנהלים, מבוססת על מנגנון ערבות הדדית בין כלל העמיתים שלה. הפרשות עמיתים בקרנות פנסיה מתפצלות באופן מובנה בין מרכיב הפיצויים (פיצויי פיטורים), מרכיב התגמולים (החיסכון) ומרכיב הביטוח (למקרה נכות או מוות). 35% מההפרשות לרכיב התגמולים מנותבות לרכיב הביטוחי והיתרה לרכיב החיסכון.


 
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים