04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    מתי כבר יספרו לציבור את האמת על הפנסיה שלו ?
    יובל ארנון, אתר FUNDER 

החל משנת 1995 בה יצאו לדרכן קרנות הפנסיה החדשות, לאחר שהקרנות הוותיקות נסגרו לאור בעיות אקטואריות, התחיל להיות ברור לכל, כי השיטה הצוברת בתוספת ריבית נמוכה ותוחלת חיים שהולכת וגדלה היא שיטה הנדונה לכישלון. למעשה, היא מוכרת לחוסך חלום, ממנו יקיץ רק כאשר יגיע לגיל הפרישה.
כתוצאה מכך, כדאי לנו להסתכל באור שונה על צו ההרחבה בנושא פנסיית חובה אשר יצא לדרכו בשנת 2008. הכוונה בצו הייתה להזרים מאות אלפי מבוטחים חדשים לקרנות הפנסיה, כדי שבעזרת הפקדותיהם השוטפות יממנו למעשה את קצבאות הפורשים לעתיד.
אבל, מתברר כי גם אותו צו ההרחבה, אשר פעימתו האחרונה בוצעה השנה, לא יעזור למאות אלפי חוסכים כאשר ייצאו לגמלאות.
הריבית שיורדת, בכל העולם וגם בישראל, גורמת לכך שאותו צו שהיה אמור לתת ביטחון למעל מיליון אנשים במשק, הוא למעשה אחיזת עיניים והטעייה גדולה, אך איש אינו פוצה פה ומתריע.
המפקח הקודם על הביטוח פרופ׳ עודד שריג ניסה לקבוע כללי משחק חדשים לאותם חוסכים בקרנות הפנסיה, אשר יהיו מבוססים על בסיס ריבית ריאלית ואמיתית ולא ריבית וירטואלית, אך חיש קל הצליחו מספר פוליטיקאים ממולחים לגנוז את הרעיון לבצע חישוב אמיתי ונכון של הפנסיה לחוסכים.
האבסורד הגדול עוד יותר הוא, כי כל בעל רישיון בתחום הפנסיוני, אשר מצרף חוסך חדש לקרן פנסיה נדרש למלא ניירת רבה ומורכבת – החל ממסמך הכולל «הנמקה וגילוי נאות» שמכיל השוואות, תחזיות וסימולציות, וכלה במסמכים נוספים שאין להם אח ורע בכל התנהלות של בעל מקצוע חופשי במדינת ישראל, וכנראה גם שברוב מדינות העולם.
למעשה החוסך המצטרף לקרן, קיבל את הייעוץ וההכוונה הטובים ביותר, רק דבר אחד לא נאמר לו – כל הסימולציות שמצביעות על גובה הגמלה העתידית אין להן כל ערך או בסיס אקטוארי, וכל מספר שייכתב על בסיס ריבית תחשיבית קיימת של 4%, זה כמו למכור אשליה אחת גדולה....

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר  FUNDER             

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים