04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    לקדם קרנות פנסיה מוזלות
    מאת: יעקב עמיהוד, דה מרקר   

בכל פעם שחברה מפסידה ומתקשה להחזיר את חובה, נשמעות קריאות על עושק הפנסיונרים; כשמוצע להשקיע באיגוח משכנתאות ובהלוואות של בנקים, מתחיל מסע הפחדה מפני שוד העמיתים.

ואולם, בלתי־סביר שחברות יתאימו את הסיכון בפעילות שלהן לפי העדפות הסיכון של הפנסיונרים, ואי־אפשר למנות קומיסר ממשלתי שיאשר כל החלטה עסקית של חברה וכל השקעה של קרן פנסיה וחיסכון. במקום זאת, יש לאפשר לחוסכים לבחור בעצמם את מידת הסיכון של השקעתם. אלה שמעדיפים ביטחון יוכלו להשקיע באיגרות חוב ממשלתיות, ואחרים יוכלו לחלק את השקעתם בין נכסים שונים לפי העדפות הסיכון שלהם.

הפיקוח על שוק ההון צריך לחייב קופות גמל ופנסיה לאפשר מסלולי השקעה בסלי השקעות — קרנות מדדיות — בסדר עולה של סיכון: מדד אג"ח ממשלתיות (קצרות וארוכות מועד), מדד אג"ח קונצרניות, מדדי מניות ישראליות (ת"א 25 ות"א 100), ועוד. יש לאפשר גם השקעות מדדיות בחו"ל (אג"ח ומדדי מניות בארה"ב ובעולם). העמלות יוגבלו ל–0.1%–0.2% בשנה, כמקובל בארה"ב, כולל עלות שירות הלקוחות.

אין צורך להתמקח עם הקופות — על מי שתסרב לספק אפשרויות השקעה ברורות וזולות כאלה, ייאסר לקבל לקוחות חדשים. הקופה תוכל גם להציע השקעות פעילות באג"ח ומניות לפי שיקוליה, כפי שנעשה כיום.

ההצעה תשפר את מצב המשקיעים לעומת המצב הנוכחי, שבו רוב המשקיעים מתועלים להשקעה אחידה בתערובת של נכסים לפי ראות עיניהם של מנהלי הכספים, ומשלמים על כך עמלות גבוהות ללא צורך.

אי־מתן אפשרות לחסוך בקרנות מדדיות זולות פירושו עושק המשקיעים בחסות הפיקוח. כך, למשל, חוסך בעל קרן של מיליון שקל שגובה....
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים