04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    עוברים עבודה ושומרים על זכויות הפנסיה
    אני בת 38, נשואה + 2. אני עוזבת את מקום העבודה שלי אחרי שש שנים ועוברת למקום חדש. מה עליי לעשות כדי לוודא שזכויות הפנסיה והפיצויים שלי לא ייפגעו במעבר? אילנה, ראש העין

סהר אביב ואורי גרינפלד, אתר כלכליסט


לפי נתוני הלמ"ס, עובד ממוצע עובר במהלך הקריירה שלו ארבעה מקומות עבודה. למעברים האלה עשויה להיות השלכה על היקף הפנסיה, ולכן יש לשים לב לכיסוי הביטוחי ולכספי הפיצויים.  
במהלך שנות העבודה מפרישים העובד ומעסיקו כספים לטובת החיסכון הפנסיוני. הסכום הנצבר כולל את מרכיב התגמולים (הפרשות עובד ומעביד) ומרכיב הפיצויים. החיסכון הפנסיוני כולל לרוב גם ביטוח אובדן כושר עבודה או ביטוח חיים. התשלום עבור המרכיב הביטוחי נלקח מההפקדות השוטפות, ולכן הפסקתן, כמו במקרה של עזיבת מקום עבודה, עלולה לפגוע בכיסוי הביטוחי. פרט לעובדה שהחוסך כבר אינו מבוטח, ייתכן שכשיבקש לחדש את הביטוח יידרש לבחינה מחודשת של מצבו הבריאותי, עיסוקו ואורח חייו, דבר שעלול להרע את תנאי הביטוח ואף להסתיים בסירוב לבטח.
כדי למנוע פגיעה, רצוי לשמור על הרצף באמצעות תשלום עלות הביטוח בלבד, וזאת עד שהמעסיק החדש יתחיל בהפקדות. חשוב גם ליידע אותו לגבי תוכנית החיסכון הקיימת, ולבקש ממנו להפקיד לשם את החיסכון הפנסיוני. בקרנות הפנסיה החדשות יש מנגנון "ארכת ביטוח", שלפיו הקרן שומרת אוטומטית על הביטוח למשך חמישה חודשים. התשלום עבור הביטוח מתבצע מתוך היתרה בקרן, וניתן לערוך הסדר להמשך תשלום עלות הביטוח בלבד. את התשלום ניתן לגבות בהוראת קבע או מתוך היתרה בקרן.
בהנחה שהעובד זכאי לפיצויים, הוא יקבל ממעסיקו מכתב לחברה המנהלת את הפנסיה או לקופת הגמל, ובו הודעה על כך שכספי הפיצויים מועברים לטובתו. בנוסף יקבל טופס 161, שבו מפרט המעסיק את הקופות שבהן נצברו הפיצויים ואת גובה המס עליהם. עד לתקרה קבועה בחוק של 12,340 שקל לכל שנת עבודה חל פטור ממס, ועל היתרה יש לשלם מס. הפיתוי למשוך את הפיצויים גדול, אבל מדובר בצעד שמקטין מאוד את הסכום שיהיה לחוסך בפנסיה, לפעמים עד כשליש. כדי לשמור על קצבת פנסיה סבירה, יש לשקול להשאיר את הפיצויים ב....
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט             

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים