04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

הציבור לא יודע לקרוא דו"חות‏
יצחק אברהם, דה מרקר
 
 

בשנה שעברה הוגשה לבג"ץ עתירה נגד הממונה על שוק ההון, שדרשה ממנו לאסור על חברה המנהלת קופות גמל להעניק הנחות בדמי הניהול לציבור מסוים של עמיתים, בטענה שיש בכך משום אפליה בין העמיתים.

 בשבוע שעבר החליט בית המשפט העליון, כצפוי, לדחות את העתירה. בית המשפט התבסס על כך ששיעור דמי הניהול אינו קשור לקופת הגמל עצמה, אלא לחברה המנהלת. על פי החוק, יש הפרדה מוחלטת בין החברה המנהלת לקופת הגמל, ולכן אין חובה להנהיג שוויון בדמי הניהול, ממש כשם שאין חובה לנקוט מאמצי שיווק זהים ביחס לכל המגזרים.

נוסף על כך, יש לזכור כי לחברה המנהלת יש פרמטרים שאינם שווים לכל העמיתים, המשפיעים על עלות ניהול החיסכון וממילא על הזכאות להנחות בדמי הניהול, כגון גובה הכספים שנחסכו, פוטנציאל ההפקדות העתידיות, הסיכונים הגלומים בניהול החיסכון והצורך לפעול לגביית ההפרשות מול המעסיק.

חרף דחיית העתירה, ואולי בהשפעת האווירה הציבורית, חשו שלושת שופטי ההרכב שפטור בלא כלום אי אפשר, ובצעד נדיר יחסית הטריחו עצמם לשבת ולכתוב את דעתם ולהציג את משנתם בדבר החשיבות של העלאת המודעות לנושא. ברוח חג הפסח אף בחרה אחת השופטות לדמות את אותם עמיתים שאינם בקיאים בענייני הניהול של כספם לבן הרביעי מההגדה ולכנותו "זה שאינו ידוע לשאול". השלושה המליצו לרגולטור לחייב את הגופים המוסדיים להגביר את ההסברה ואף להוסיף לדו"חות השנתיים לעמיתים הבהרה כי דמי הניהול אינם אחידים, ולציין את דמי הניהול המזעריים והמרביים.

אילו טרחו השופטים לעיין בדו"חות, היו בוודאי מופתעים לגלות שכבר כיום....
 

לחץ כאן לקריאת הכתבה באתר דה מרקר


ליצירת קשר לחץ כאן, או צלצל 04-8100-333  

   
הירשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

 

 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים