04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    מהפכה: המדינה תשקיע מיליארדי שקלים -
כדי שאנחנו נשלם פחות על ביטוח סיעודי
    כך מתכנן משרד הבריאות לחסוך לנו עשרות אלפי שקלים, למנוע את הזנחת הקשישים ולהפסיק את המצב שבו בני המשפחה של הקשיש צריכים לדווח על הכנסתם, רכושם ומצב המשכנתא שלהם

מירב ארלוזורוב, דה מרקר


משרד הבריאות, בראשות השר יעקב ליצמן, מקדם מהפכה בשירות הסיעודי שהמדינה מספקת לאזרחיה. מדובר בתוכנית שמשנה הן את מבנה השירותים הסיעודיים בישראל והן את התקציב והעלות שלהם.
מטרת התוכנית היא להגיע למצב שבו המדינה מעניקה שירות סיעודי מספק לאזרחיה, כך שהזדקקותם לביטוח סיעודי פרטי של קופות החולים או של חברות הביטוח תפחת מאוד, אם לא תתייתר כליל. לשם כך, משרד הבריאות מציע להגדיל במידה ניכרת את היקף השירותים הסיעודיים הניתנים על ידי המדינה. בסך הכל מציע משרד הבריאות להגדיל את השקעת המדינה בטיפולים הסיעודיים בכ-2.5 מיליארד שקל בשנה - גידול של 35% לעומת המצב כיום. הגידול ימומן כולו מהעלאת מס הבריאות ב-0.5%.

200 אלף קשישים סיעודיים בישראל

בישראל חיים כיום כ-900 אלף קשישים מעל גיל 65, מתוכם 200 אלף סיעודיים. מרבית הקשישים הסיעודיים, כ-175 אלף, מטופלים בבית (בקהילה), 160 אלף מהם מקבלים לשם כך גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי, וכ-15 אלף מממנים העסקת עובד זר מכיסם הפרטי. כ–25 אלף נמצאים באשפוז סיעודי, מהם 14 אלף ממומנים על ידי קצבת הקוד הסיעודי של משרד הבריאות (ועד כ-2,500 הם סיעודיים מורכבים, ומטופלים בידי קופות החולים). סך ההוצאה הלאומית לסיעוד היא כ-13 מיליארד שקל בשנה, אבל רק 7.1 מיליארד שקל מתוכה — 56% - ממומנים בידי המדינה. היתרה, כ-4 מיליארד שקל, הם הוצאה פרטית של אזרחי ישראל.
במשרד הבריאות מזהים שורה של בעיות בטיפול הסיעודי שמגישה המדינה, ובראש ובראשונה היקפו הנמוך יחסית, 56% בלבד — שמאלץ את אזרחי ישראל להתגונן מפני העלויות האדירות הכרוכות בטיפול הסיעודי באמצעות רכישת ביטוח סיעודי מקופות החולים או מחברות הביטוח.
בממוצע, החזקת עובד זר לשם טיפול בבית עולה יותר מ–5,000 שקל בחודש, ואשפוז סיעודי פרטי עולה 15–18 אלף שקל בחודש. לכן, 5.3 מיליון מאזרחי ישראל מחזיקים בביטוח סיעודי — שיעור כיסוי מהגבוהים בעולם — מהם 4 מיליון באמצעות קופות החולים, 0.7 מיליון באמצעות ביטוחים קבוצתיים של מקומות עבודה (שלפי הוראת המפקחת על הביטוח יופסקו בתוך שנה), ו–600 אלף באמצעות ביטוח סיעודי פרטי של חברות הביטוח. הביטוח הסיעודי הוא מהביטוחים היקרים ביותר בישראל, והוא מסביר גם את ההיקף הגדול של ההוצאה הפרטית על סיעוד בישראל.

ריבוי הכתובות מונע מעקב אחר הנזקקים

בעיה חמורה נוספת היא היעדר הרצף הטיפולי הסיעודי. המצב המגוחך הוא שקשיש רגיל מטופל ב......
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              

                           
   
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים