04-8100333
050-5537105

 
 

 
 
 

 

 
    התקנה הפנסיונית הסודית ששווה כסף רב
    תיקון 190 אלטרנטיבות חיסכון המאפשרות למשקיעים בקופות הגמל ליהנות משלל ההטבות בדומה להשקעה בקרנות גידור

אסא ששון, דה מרקר


לא רבים מכירים את תיקון 190 לחוק קופות הגמל. התיקון, שנכנס לתוקף במאי 2012, כולל מרכיבים רבים, שאחד מהם עוסק בהפקדות חדשות בקופות. רק בתחילת 2014 הבינו כמה ממנהלי הקופות כי התיקון הזה שווה הרבה מאד כסף לחוסכים. התוצאה: זרימה של 1.7 מיליארד שקל ב-2015 לגמל, שנחשב לתחום מת בחיסכון לטווח הארוך.

על פי התיקון, כל לקוח יכול להפקיד כל סכום בכל קופת גמל, ובהגיעו לגיל 60 לקבל קצבה עד לתקרה של חמש פעמים השכר הממוצע במשק - פטורה ממס. יתרון נוסף הוא שאם ללקוח יש קצבה חודשית מינימלית של 4,400 שקל מביטוח מנהלים או מקרן פנסיה, למשל, הוא רשאי למשוך מקופת הגמל את היתרה כתשלום חד פעמי, המכונה תשלום הוני. ניתן למשוך את הסכום כתשלום הוני חלקי או מלא ולשלם מס רווחי הון של 15% על הרווח הנומינלי.
יתרון נוסף של התיקון הוא העברה בין-דורית, כלומר הורשת הכסף למוטבים שקובע החוסך. שתי דוגמאות: סב שנפטר עד גיל 75 יכול להוריש את כספו לנכדיו ולא לילדיו; ניתן להוריש את הכסף לאו דווקא לשארים. כל אלה יקבלו את מלוא הכסף, פטור ממס, בתשלום חד פעמי בתוך ארבעה ימי עסקים.
באחרונה גילו כמה בתי השקעות כי בתיקון טמונה אפשרות פיננסית נוספת - היכולת ליצור חיסכון פנסיוני שחלקו ישלם קצבה חודשית פטורה ממס ואת חלקו ניתן למשוך כסכום הוני. הדרך לעשות את התרגיל המחוכם הזה עוברת בהקמת פוליסה המשלמת קצבה במקביל לפתיחת קופת גמל לפי תיקון 190. החוסך מפקיד לחשבון חיסכון אחד, אך בתוכו יש חלוקה לשני תת חשבונות: מהראשון תימשך קצבה חודשית בגובה של 4,500 - הקצבה המינימלית המאפשרת למשוך את יתרת הכסף בתשלום חד פעמי - פטורה ממס; מהשני יהיה אפשר למשוך סכום חד פעמי, שיחויב במס נומינלי של עד 15%. בשיחה עם בכיר בשוק ההון הוא הסביר כי תשלום המס הוא עד 15%, שכן באמצעות תכנוני מס פשוטים ניתן לא לשלם מס לחלוטין, משום שמדובר בקצבה חודשית נמוכה מאוד.
התיקון פותח אפוא אלטרנטיבות חיסכון המאפשרות למשקיעים בקופות הגמל ליהנות משלל ההטבות בדומה להשקעה בקרנות גידור, בנדל"ן ובקרנות פרייוט אקוויטי לצד השקעה באפיקים המסורתיים (מניות ואג"ח). ואולם, קיים בקופות הגמל חיסרון גדול: את הכסף אפשר לקבל רק בגיל 60. לחלק מהחוסכים מדובר ביתרון, אך מבחינתם של אחרים מדובר בהשקעה ל....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              

                           
   
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  050-5537105  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים