04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    על מה אתם חושבים כשאתם חושבים על פנסיה ופרישה?
לגבי קריירה אחרי גיל פרישה, יש מקום לשאול מה המדינה יכולה לעשות
כדי לעודד את הארכת חיי העבודה
    נירית כהן, גלובס

על מה אתם חושבים כשאתם חושבים על פנסיה ועל פרישה מעבודה? הרי בעשורים הראשונים לחיי העבודה שלנו אנחנו מתעלמים מהנושא לגמרי, דוחים אותו או במקרה הטוב שמים אותו על אש קטנה ומפרישים לקרן שתשמש אותו ביום ההוא, כשיגיע. ויום אחד הוא אכן יגיע, ואז השאלה אם אתם מוכנים תקבל משמעות, לא רק מבחינה כלכלית.
בשנים האחרונות, לאור השינויים בעולם העבודה, כבר התרגלנו לכך שיש שיח על קריירה באמצע החיים, אבל מתברר שהשיח לא נעצר כאן. כשארגונים העוסקים במי שמוגדרים "זקנים" מנהלים "שיח קריירה", ברור שמשהו חדש קורה כאן. לפני כשבוע הציג אשל, האגף בג'וינט שעוסק בזיקנה, בכנס השנתי שלו את ההתפתחות שחלה לאורך השנים בנושאים שמעסיקים את גילאי 60 עד 120 - נושאים לא מפתיעים כמו טיפול, תמיכה, בדידות והכנה לפרישה. אבל השנה, בכנס שעסק במעברים בזיקנה, היה גם מושב שכותרתו "העולם העתידי: הזדמנויות לזקנים במעברי פנאי ועבודה". בארגון, שחלק מתוכנית החומש שלו הוא התמקדות בזקנים העצמאיים, מבינים שיש חשיבות גדולה לשיח הזה, כי אנשי המקצוע מתחום הזיקנה ושותפיהם מהמגזרים השונים אינם מורגלים בשיח על ההזדמנויות ששוק העבודה מזמן בעשורים שלאחר גיל הפרישה הפורמלי.
שימו רגע בצד את העניין הכלכלי. עבודה, לרבים מאיתנו, איננה רק פרנסה. אנחנו שואבים ממנה סיפוק, היא נותנת לנו משמעות ומספקת מערכת חברתית. לאורך שנים רבות היא כרטיס הביקור שלנו, חלק מהזהות. נכון, הרצונות שלנו משתנים לאורך השנים, וכך גם תחומי העניין, החשיבות שאנחנו מייחסים לשעות הפנאי, והרצון או היכולת לעבוד בקצב ובעומס שונים. אבל המעברים האלה אינם מעברים של הכול או לא כלום. לעומת זאת על פרישה הורגלנו לחשוב כעל מעבר מאחד לאפס, שהוא מקובל ואף רצוי.
אליזבת פידלר, מחברת הספר Women Still at Work: Professionals Over Sixty and On the Job, החלה לחקור את הנושא לאחר שגילתה בגיל 60 שמכריחים אותה לפרוש, בניגוד לרצונה. "שמו אותך על המדף", "הוציאו אותך למרעה", "שלחו אותך אל השקיעה" - כל אלה אמירות שמתארות את התחושה של אנשים שמכריחים אותם לעזוב מקום עבודה, לצאת לאבטלה בלי קשר ליכולות, להשכלה, לניסיון שלהם. פידלר טוענת בספרה שעד 2030, אישה בת 65 בארה"ב צפויה לחיות עוד כ-19 שנה בממוצע וגבר עוד כ-16, ומספרם של בני ה-65 פלוס באוכלוסייה יוכפל. השתתפות בני 65 בשוק העבודה צפויה לגדול במהירות גבוהה פי עשרה מ.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים