04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

נמנעת מסיכון - תקבל פנסיה מצומקת
הדרך היחידה להעלות את התשואה היא לשלב בתיק נכסים מסוכנים יותר

דורון צור, דה מרקר 

 
בשבוע שעבר התבטא בעניין חסכונות הציבור לפרישה הנגיד סטנלי פישר. בכנס באשקלון, בתשובה לשאלה מהקהל, הוא אף נידב עצת השקעה. "מי שרוצה פנסיה מובטחת", אמר פישר, "שישקיע את חסכונותיו אך ורק באג"ח ממשלתיות".

הנגיד ראוי להערכה רבה, אך העצה שצוטטה מפיו לא היתה טובה. לא הייתי ממליץ למשקיעים לטווח שנמדד בשנים רבות, כמו החוסכים לעת פרישה, לאמץ אותה. ייתכן שכוונת פישר היתה אחרת, ושהניסוח שלה היה צריך להיות כזה: "מי שרוצה שלעת פרישה תהיה לו פנסיה מובטחת, אבל מצומקת, שממנה יתקשה לחיות בכבוד - שיקנה אך ורק אג"ח ממשלתיות".

פער קטן בתשואה - פער אדיר בחיסכון

 לאורך זמן פערי תשואה קטנים מצטברים לפער עצום בהיקף החיסכון. הדוגמה הבאה תמחיש זאת היטב. שני חוסכים, ירון ואלי, נמצאים בשנות ה-40 לחייהם וצפויים לפרוש בעוד כ-25 שנה. שניהם צברו 300 אלף שקל, ומפקידים מדי חודש 2,500 שקל לחיסכון ארוך טווח.

ירון הקשיב לנגיד, וכל כספו והפקדותיו השוטפות מושקעים באג"ח צמודות לטווח ארוך, הנושאות תשואה ריאלית שנתית של 2.5%. לעת פרישה, בעוד 25 שנה, יהיו לירון כ-1.6 מיליון שקל, שישמרו על ערכם הריאלי. בדרך, התנודתיות שאותה הוא יראה בשווי התיק שלו תהיה נמוכה - ולכן הוא יהיה רגוע.

עכשיו ניקח את הסכום שיהיה לירון בפרישה ונשאיר אותו מושקע באג"ח ממשלתיות, שעדיין מניבות תשואה ריאלית שנתית של 2.5%. מהתיק הזה ירצה ירון לקבל קצבה חודשית על פני 15 שנה. תחת הנחות אלה, גובה הקצבה של ירון יהיה בקירוב 10,600 שקל בחודש.

אלי, לעומתו, לא שמע לעצת פישר. הוא השקיע את כספו בתיק שכלל שליש אג"ח ממשלתיות, שליש אג"ח חברות בפיזור גבוה ושליש בתיק מניות מפוזר. תיק כזה, עם העליות והמורדות שבדרך, עם הפסדי האשראי בחלק מהחברות ועם ההצלחות והכישלונות של החברות, יכול להניב תשואה משוקללת של 4.5% לשנה - ובעבר הניב אף יותר. כתוצאה מכך, תיק ההשקעות של אלי יהיה שווה לעת פרישה קרוב ל-2.3 מיליון שקל. זהו פער של יותר מ-40% לעומת התיק הסולידי של ירון.

 לחץ כאן לקריאת הכתבה בשלמותה באתר דה מרקר

ליצירת קשר לחץ כאן, או צלצל 04-8100-333
  
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
                       

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים