04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

טופס הצעה לביטוח:  קיבול, או הצעה?
סט פוינט!
 
 

תילי תילים של פרשנויות נאמרו על הנוהג לפיו פועלות חברות הביטוח הרואות בתהליך כריתתו של חוזה הביטוח , את המבוטח כמציע עצמו לביטוח לחברה – הצעה, ואת חברת הביטוח כזו שצריכה להסכים להצעה זו –הניצע, ורק לאחר הסכמתה נחתם חוזה בין שני הצדדים.

חוזה נכרת בדרך כלל בין שני צדדים בדרך של הצעה וקיבול המותווית בחוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג -1973

הצעה , ניתן להפנות  לציבור כולו או לקבוצה מסוימת של אנשים או לאדם אחד.

קיבול ,  הקיבול יהיה בהודעה של הניצע , שנמסרת למציע, והמעידה על גמירות דעתו של הניצע להתקשר עם המציע בחוזה לפי ההצעה. הקיבול יכול להיעשות רק על ידי ניצע , קרי מי שהופנתה אליו ההצעה והוא רשאי לקבלה.

למעשה נהגו חברות הביטוח בהיפוך תפקידים, בו המועמד לביטוח מציע "עצמו" על פי הקריטריונים של חב' הביטוח, דבר שפעל לטובת חברות הביטוח ,כיוון שהותיר בידן את כח הקיבול או הסירוב.

חוק חוזה הביטוח התשמ"א- 1981 מאפשר את היפוך התפקידים הנ"ל, בתנאי שהמבוטח מודע למצב הדברים כהווייתו, ומבין כי בחתימתו על הטפסים שמגיש לו סוכן הביטוח הריהו מגיש "הצעה" וממתין ל"קיבול" מאת חברת הביטוח , ובינתיים אין הוא נהנה מכיסוי ביטוחי.


בפס"ד שניתן מפיו כב' השופט שלמה פרידלנדר תא (ת"א) 10176-08 עובדיה אלון נ' הפניקס חברה לביטוח בע"מ, בעניין תביעה לתגמולי ביטוח אובדן כושר עבודה עקב תאונה, נידונה השאלה מהו מועד כריתת חוזה הביטוח, האם מיום שחתם המבוטח על טפסי ההצעה או מעת שחב' הביטוח החילה את הפוליסה.

התובע במקרה דלעיל חתם על מסמך שכותרתו "מסמך הצעה" ובו צוין כי הוא, התובע,  ה"מתעניין" ב"מוצר הביטוחי" , כי ה"פניקס" מקווה ש"יבחר" לרכוש ממנה את ה"מוצר הביטוחי" , וכי "הצעה זו בתוקף ל3 חודשים בלבד מיום הכנתה".

ניתוח חוזי וביטוחי של המסמך , מחייב את המסקנה , כך קובע השופט, כי מדובר הלכה למעשה בהצעה מטעם חברת הביטוח ולא מטעם התובע.  נקבע, כי התובע בחותמו על המסמך ביצע קיבול להצעתה של חברת הביטוח ובכך נכרת חוזה הביטוח, במועד בו חתם.

פסק דין זה מיטיב עם המבוטחים ופורץ את אותה חומה בצורה שנתנה בידי חברות הביטוח את האפשרות
להחליט בעצמה באיזה מקרים היא מוכנה לבוא לקראת המובטח ולקבל את תאריך החתימה עם הסוכן כתאריך תחילת הביטוח ובאיזה מקרים היא מעדיפה את תאריך החתימה על ידי חתם חברת הביטוח שהוא המועד המאוחר יותר כתאריך תחילת הכיסוי הביטוחי.
כפי שקרה במקרים רבים אחרים כמו "ירידת ערך ברכבים", "הלכת השנים האבודות" בפיצויי חבויות גם כאן בא בית המשפט ומשנה את משוואת הכוח לטובת המבוטחים.
 

ליצירת קשר לחץ כאן, או צלצל 04-8100-333
  

   
 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

 
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים