04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הפנסיה כפצצה מתקתקת  
    משה שלום, ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

מזמן לא דברנו על אחת מן הפצצות המתקתקות הגדולות שיש לפנינו, והיא פצצת הפנסיות.

בעולם הפועל על בסיס כלכלי הגיוני, בו יש מחיר לכסף על פי ההיצע והביקוש האמיתי לאותו כסף, (ריביות אפקטיביות הנקבעות בשוק האג"ח יותר מאשר הריביות הנקבעות על פי הבנק המרכזי) למנהלי הפנסיות יש אפשרות לנהל תיק בעל תשואה סבירה. לא גבוהה, אם רוצים להימנע מסיכונים מיותרים, אבל סבירה בכל זאת.

כמו כן, כאשר המחזור הטבעי של הדורות אינו נמצא בסוג של שפל או שיא, הדרישות מן הקרנות ניתנות לקטלוג כממוצעות, ונכנסות לפעמון הפיזור הסטטיסטי הרגיל. והנה, באה תקופה כמו שלנו, שבה יש "סערה מושלמת" של ממש עבור מנהלי הפנסיה ה-"מסכנים". הנה כמה גורמי קושי שאתם הם הם צריכים להתמודד:

דור ה-Baby Boomers (אלו שנולדו אחרי מלחמת העולם השנייה) מגיע לפירקו הפנסיוני בכמויות עצומות. כפי שגל הלידות שיקף אז את האופטימיות שלאחר המלחמה, כך היום הדור הזה מגיע לפרקו בכמויות שמעבר לממוצע הנורמאלי של כל דור.

לא ארחיב יתר על המידה על הנקודה הבאה, אבל היא מוסיפה בעייה פוליטית לא קטנה לפוליטיקאיים, ולאותם מנהלי הכספים. מדובר, כמובן, בהארכת תוחלת החיים של מקבלי הפנסיות. לא רק שיש יותר מקבלים פוטנציאלים אלא שאלו חיים הרבה יותר שנים ומגיעים לשאוב הרבה יותר כסף מאשר החישוב האקטוארי ניבא. למה זו בעייה פוליטית? כי הדרך היחידה שמצאו לנכון קובעי המדיניות לטפל בבעיה הפנסיונית הייתה דרך דחיית גיל הזכאות, וזאת על בסיס אותו נימוק רפואי. עד מתי זה יכול להימשך? 70? 75? רק להם הפתרונים, אבל תחשבו על זה שלאותם פוליטיקאיים האופציה של הודאה בכשלון המערכת, ופיצוץ שיטת הפירמידה, אינו בא בחשבון.

בנוסף, ניתן לציין את הצמיחה הגלובלית הקטנה, וכך אזורי אבטלה גדולה מן הרגיל. לא תמיד מפורשת אבל תמיד משפיעה על ההכנסות של הקרנות מכוח עבודה הולך וקטן ככל שהגלובליזציה, האוטומטיזיה, והאובריזציה אוכלים בכל פה בסידור התעסוקתי הישן.

ולבסוף, ענייני התשואה נטו: הניסוי הגרנדיוזי המכונה "Financial repression" (ואני ממליץ לכם לקרא את ההגדרה ברשת) מייצר את אחת מתופעות הלוואי ההרסניות ביותר....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר FXCM ישראל              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים