04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    פטורי צמצום: הגיל לפני הפנסיה כן קובע - ודווקא לטובה
    פסק הדין מגדיר יריעת שיקולים רחבה כאשר בוחנים פיטורי עובד מבוגר, ודורש התייחסות חיובית לנושא הגיל

רועי גוטמן, דה מרקר


במסגרת השיקולים של מעסיקים בבואם לפטר עובדים, עליהם להביא בחשבון את גילו של עובד הקרוב לגיל הפנסיה כשיקול לכף זכות — כך נקבע בפסק דין תקדימי שניתן באחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

בית הדין חייב מעסיקה לשלם לעובדת שפוטרה בגיל 63 פיצויים משמעותיים בסך 160 אלף שקל. הוא קבע כי ההחלטה לפטר את העובדת היתה נגועה באפליה אסורה עקב גילה של העובדת. לא די בכך שגילה המתקדם של העובדת לא שימש "שיקול שלילי" בהחלטת הפיטורים, פסק בית הדין, אלא שהמעסיקה היתה צריכה לשקול את גילה המבוגר לכף זכות בקבלת ההחלטה.

העובדת, אם חד הורית המטפלת ומפרנסת בן עם מוגבלות, הועסקה במשך כ–18 שנה אצל מעסיקתה. בינואר 2016, בהליכי צמצום והתייעלות, החליטה המעסיקה לבטל את התפקיד שבו שימשה העובדת ולפטר אותה. העובדת הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בתל אביב, וטענה כי בניגוד לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, היא פוטרה עקב גילה המבוגר — ודרשה פיצוי בגין נזק ממוני ועוגמת נפש. נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה הצטרפה להליך, וטענה שאכן פיטורי העובדת אינם כדין, בעודם נעוצים באפליה על רקע גיל.

בית הדין קבע כי אף שהחברה הוכיחה שפיטורי העובדת היו חלק מתוכנית צמצום, וכי לכאורה היתה הצדקה עניינית לפיטורים — על המעסיקה היה לשקול התייחסות "חיובית" לגילה של העובדת כחלק ממכלול השיקולים. על המעסיקה היה להביא בחשבון את תרומת העובדת למקום העבודה, לתכנים הנוגעים לעבודה, למסוגלות שלה בהשוואה לשאר העובדים, וכל זאת כשגילה היה צריך להיחשב כשיקול חיובי בעת קבלת ההחלטה על הפיטורים.

בית הדין הדגיש כי העובדה שמדובר בפיטורי צמצום...
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים