04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    פסיקה תקדימית: הקיצוץ בגמלה של עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות - אינו חוקי
    אפרת נוימן, אסא ששון אתר דה מרקר

השופט צבי פרנקל, מבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע, קבע שיש לבטל סעיפים בתקנון האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות מבטחים ונתיב בנוגע לחישוב שכר. זאת מכיוון שהתנאים שנקבעו בתקנון הרעו את התנאים שהיו לתובע.

התובע, ארז עברי, שפרש לגמלאות ב-2011 בגיל 67, היה זכאי לפנסיה משותפת משתי קרנות הפנסיה הוותיקות. לטענתו הוא זכאי לגמלה חודשית של 25.9 אלף שקל לפי 70% מהמשכורת הקובעת בפרישה - שהייתה כ-37 אלף שקל.

הנתבעות טענו שלאור הוראת הסעיף בתקנון האחיד של עמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות, שהחליף באוקטובר 2013 את התקנות הקודמות של הנתבעות, יש לחשב את זכויותיו לא לפי התקנונים שהיו בתוקף כאשר הצטרף לנתבעות אלא לפי התקנון האחיד משנת 2003, ולפי זה גמלתו החודשית נכון ליום פרישתו היא כ-19 אלף שקל. התקנון הותקן מכוח חוק שנחקק ב-2003 במסגרת חוק ההסדרים, מבלי שהתקבל ברוב של חברי הכנסת.

התובע טען, באמצעות עורך דין אפרים מרקוביץ, כי החוק שהסמיך את המפקח להתקין את התקנון האחיד לא הסמיך אותו להרע את התנאים של העמיתים, וכי הוא לא עמד בסעיף 3 לחוק ההגנה על השקעות הציבור בישראל בנכסים פיננסיים. זאת מכיוון שהחוק לא התקבל כפי שנדרש ברוב של חברי הכנסת אלא ברוב של 39 חברי כנסת בלבד, לעומת שני מתנגדים ואחד נמנע.

השופט לא קיבל את טענת הנתבעות. "מהראיות שהוצגו בפנינו עולה כי התנאים שנקבעו בתקנון האחיד הרעו את התנאים שהיו לתובע אצל הנתבעות. הרעת תנאים זאת לא זכתה להסכמת רוב של חברי הכנסת...כל שינוי לרעה בתנאים שנקבעו כזכויות עמית בקופת גמל מחייב התייחסות מפורשת של הכנסת לכך, בדרך של חקיקה מתאימה....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים