04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    עובד על בסיס עמלות?
לא בטוח שמפרישים לך פנסיה באופן מלא
    מאת: תבורי-נחשון, איטח עורכי דין,
אתר lawguide.co.il 


עמלות של אנשי מכירות מהוות רכיב שכר לכל דבר, על כן בגין פרמיות יש לבצע מידי חודש הפרשות לפנסיה

ישנם עובדים רבים שהשכר שלהם מורכב משכר בסיס קבוע ולצידו, שכר משתנה על בסיס עמלות מכירה, בהתאם לתפוקה ובהתאם לביצועים שלהם באותו החודש.
מדובר בפרמיות שמשולמות לעובד מידי חודש כתמורה על התפוקה שלו, ונקבע בפסיקה על ידי בית הדין לעבודה כי עמלות מכירה, המכונות גם פרמיות, של איש מכירות מהוות רכיב שכר לכל דבר ועניין. משמע, בגין עמלות אלו יש לבצע הפרשות לפנסיה מידי חודש.
חשוב לציין גם, שהחוק קובע כי לעניין חישוב פיצויי הפיטורים יבוא שכרו האחרון של העובד (שכר בסיס) וממוצע העמלות ב 12 החודשים האחרונים (תקנה 9 לתקנות פיצויי פיטורים - חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים, התשכ"ד-1964). כמו כן, נקבע כי יש לראות בעמלת מכירות חלק משכר העבודה לצורך חישוב פיצויי הפיטורים ומכאן גם לצורך ביצוע ההפרשות הפנסיוניות.
אולם, כאשר נבוא ונבדוק את ההפרשות לפנסיה שהמעביד מבצע לעובדים כאלה, נגלה בהרבה מהמקרים שההפרשות הן משכר הבסיס בלבד ולא מעמלות המכירה. כך לדוגמא, איש מכירות המשתכר שכר בסיס של 5,000 שקלים לחודש ובנוסף ממוצע עמלות המכירה שלו עומד על סך של עוד 7,000 שקלים לחודש, נפגע פגיעה קשה ביותר כאשר ההפרשות לפנסיה ולפיצויים הן רק לפי שכר הבסיס.

לרוב העובדים לא מודעים לחוסרים בפנסיה

בייחוד הדברים אמורים, כאשר רכיב העמלות מהווה עיקר השכר של העובד, כפי שאכן קורה במרבית המקרים ולכן הפגיעה בזכויות הפנסיוניות היא קשה וניכרת ועשויה אף להימשך לאורך שנים, כשהעובד סבור לתומו כי מבוצעות לו הפרשות לפנסיה, ולא מודע כלל לחוסרים הניכרים.
יחד עם זה, כאשר הבונוס ניתן בגין עמידה ביעדים, למשל לפי מדרג של גובה בונוס משתנה לפי יעדי מכירות או כאשר אנו מדברים על בונוס חד פעמי או על בונוס המותנה ברווחיות המעסיק, הרי שבמקרים אלו, נקבע כי הבונוסים אינם מהווים חלק מהשכר הקובע לצורך חישוב הפיצויים והפנסיה.
כך גם, בונוס או פרמיה שאינם ניתנים על בסיס תפוקה אישית, אלא על בסיס תפוקת קבוצת עובדים, אינם מהווים רכיב שכר שיש להביאו בחשבון לצורך חישוב פיצויי פיטורים.
צו ההרחבה הכללי לביטוח פנסיוני מקיף במשק, קובע כי חובת הביטוח הפנסיוני חלה על....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר lawguide.co.il               
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים