04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    חוק פנסיה חובה לעצמאים: חשוב אבל בעייתי
    "הפתרונות צריכים להיות באמצעות מתן הטבות מס לעצמאים שיהפכו את ההפרשה לפנסיה לכדאית כלכלית. צריך להפוך את ההפרשה למשהו שהוא מאוד כדאי עבור העצמאי, ואם הוא לא מפריש לפנסיה, הוא מפסיד הטבות מיסוי"

חן מענית, גלובס  


בשנת 2008 נכנס לתוקפו צו הרחבה לפנסיית חובה בישראל, שהטיל על כלל המעסיקים במשק את החובה להפריש כספי פנסיה לעובדיהם השכירים (גברים מגיל 21 ונשים מגיל 20) עד להגיעם לגיל פרישה חובה.
צו ההרחבה הבטיח שיפור בתנאים לאורך שנים, ומ-2014 עומד שיעור ההפרשה הכולל לעובדים (הפרשות המעסיקים והעובדים) על 17.5%. עם זאת, עד היום חובת ההפרשה לפנסיה לא חלה על עצמאים. אותם בעלי עסקים קטנים אמנם זכאים להפריש לעצמם כספים לקרן פנסיה ולחסוך כך לימי זקנתם, אך אינם מחויבים לעשות זאת על-פי החוק.
על-פי דוח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2015, מספר העצמאים בישראל הוא כ-209 אלף עצמאים (כ-8% מכלל המועסקים במשק). לפי הערכות, ל-40% מהעצמאים הללו, כלומר ליותר מ-83 אלף עצמאים, כלל אין הסדרים פנסיוניים. כך, לא מעט עצמאים המגיעים לגיל הפרישה נאלצים להסתמך, בלית-ברירה, על קצבת זיקנה של ביטוח לאומי, העומדת על סכומים נמוכים וספק אם היא מאפשרת קיום בכבוד, או על חסכונות ונכסים שצברו במהלך חייהם, אם יש כאלה.
הצעת חוק פנסיה חובה שהונחה על שולחן הכנסת בשנה שעברה נועדה לשנות את המצב הזה. בדצמבר 2015 עברה ההצעה בוועדת השרים לענייני חקיקה ובהמשך אושרה בקריאה ראשונה בכנסת והיא צפויה לאישור סופי בחצי השנה הקרובה.
לדברי עו"ד רמי לנדא, שותף במשרד עורכי הדין מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל ומומחה לדיני עבודה, "מטרת הצעת החוק היא לנסות להבטיח שקט כלכלי לעצמאים גם בעתיד ולדאוג לכך שתהיה להם בגיל הפרישה רשת ביטחון סוציאלית, בדיוק כמו זו שיש לעובדים השכירים באמצעות יצירת הסדר פנסיוני". לפי ההצעה, מסביר לנדא, בעל עסק עצמאי יהיה חייב ליצור קרן פנסיה לעצמו ולהפריש אליה מדי חודש כ-12% מהשכר הממוצע במשק, שעומד כיום על מעט פחות מעשרת אלפים שקל ברוטו בחודש. "זאת אומרת שעצמאי יצטרך להפריש כ-1,200 שקל בחודש לפנסיה. מדובר אמנם בסכום לא גבוה אבל המשמעות היא שלעצמאים שכיום אין קרן פנסיה כלל יהיה חיסכון והם יוכלו לקבל מדי חודש עוד כמה אלפי שקלים כדי להתקיים בתקופת חייהם המבוגרת".

 גם היום עצמאי יכול ליצור לעצמו קרן פנסיה ולהפריש אליה. למה זה לא קורה?
"הסיבה העיקרית היא כמובן כלכלית. בניגוד לעובד שכיר, שההפרשה מתחלקת בינו ובין מעסיקו, כאשר רוב ההפרשה חלה על המעסיק, אצל העצמאי נטל ההפרשה כולו חל עליו וזאת בנוסף למסים שהוא משלם. רוב העצמאים בישראל הם בעלי עסקים קטנים שמעסיקים את עצמם או את עצמם ועוד עובד או שניים. אנחנו מדברים על שני חבר'ה שפתחו פאב, על מורה ליוגה, על בעל מכולת קטנה, על בעלת עסק לציור על קירות חדרי ילדים, מאמני כושר וכיוצא באלה. רבים מהעצמאים הללו בקושי גומרים את החודש, וכשאתה לא גומר את החודש הנטייה הטבעית היא קודם כול לשלם את התשלומים הדחופים לעסק ולקיום האישי או המשפחתי ולדחות את התשלומים שנועדו לחיסכון לעוד שנים רבות.
"רבים מאותם עצמאים גם אומרים לעצמם, 'אני בלאו הכי אתעשר בקרוב אם העסק רק יתפתח ויצליח', עדיף לי להשקיע עוד בעסק ולא בפנסיה".

מי יאכוף את החוק?

ועם זאת, למרות הכוונות הטובות, לנדא מציין גם את הבעיות בהצעה. לדבריו, המרכזית שבהן היא הקושי.....
    לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס             

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים