04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    ביטוח מנהלים: המהפכה של סלינגר
    דורית סלינגר היתה מנכ"לית חברת הדירוג מעלות בתקופה שבה נזהרה החברה בכבודם של התאגידים הגדולים במשק. מה מסביר את המהפך בגישתה?

גיא רולניק, דה מרקר   


לאחרונה כבשה חברת טבע את הכותרות הראשיות בעיתונות הכלכלית בישראל עם רכישת הענק של חברת אלרגן תמורת 41 מיליארד דולר. העסקה, שהוצמדו לה מילים כמו "היסטורית", "ענקית", "הגדולה ביותר אי פעם" וכדומה, היא החומר שממנו עשויה העיתונות הכלכלית; אלה המקרים שבהם כולם עוסקים, לרגע, בענייני כספים וכלכלה, מגלגלים על שפתיהם את המספרים האדירים ומתבשמים מההצלחה של ישראל. אבל האמת היא שלאורך זמן, לעסקה כזו יש משמעות מוגבלת בהרבה ממה שנדמה לגבי החוסך הישראלי. הציבור לומד בהדרגה שאלה דווקא הנושאים ה"משעממים", כמו רגולציה ממשלתית, מיסוי ומבנה המשק, שמשפיעים על הפנסיה שלו ועל המשק יותר מעסקות הענק.
ביום שבו נודע על עסקת טבע, פרסמה הממונה על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר, שתי הוראות שזכו להרבה פחות תשומת לב, אבל משקפות תנועה טקטונית דרמטית ברגולציה של המערכת הפיננסית הישראלית, ומהפך ראשון מסוגו ברגולציה בישראל. ההוראה הראשונה מאפשרת לחוסכים בביטוחי מנהלים, אפיק חיסכון שבו יש כיום כ־250 מיליארד שקל, לנייד את ביטוחי המנהלים שלהם מחברה לחברה; ההוראה השנייה מאפשרת להם לעשות זאת גם בהתקרבם לגיל הפרישה.
מי שאין לו ביטוח מנהלים יופתע מעצם החידוש בהוראה הזאת של סלינגר. מי שיש לו ביטוח מנהלים ומבין עד כמה מקפח, יקר ובעייתי הוא אפיק החיסכון הזה, מבין שנפל דבר בשוק הביטוח הישראלי. ביטוחי המנהלים גובים מהלקוחות שלהם דמי ניהול גלויים וסמויים של כ־2% עד 3% בשנה. לא צריך להיות בעל ראש מתמטי כדי להבין את המשמעות של המספרים האלה. אם ניקח את ה־2.5% כממוצע ונסכום אותם על מחצית משך חיים ממוצע של פוליסה, כ־20 שנה, נקבל תוצאות מבהילות: שליש עד רבע מהתשואה על החיסכון הפנסיוני של הלקוח, ייעלמו לתוך חברת הביטוח. מה שלא פחות מטריד, ואולי יותר, הוא שהיעדר תחרות בין חברות הביטוח מקטין דרמטית את הרצון שלהן להתחרות על ניהול זהיר, לא מושחת ומקצועי של כספי הלקוחות.
ההחלטה של סלינגר היתה צריכה ויכולה להתקבל כבר לפני 15 שנה. כותב שורות אלה פרסם בשנים ההן עשרות מאמרים שבהם קרא למפקחים על הביטוח לשחרר את המבוטחים בביטוחי המנהלים ולאפשר להם להתנייד. איש מהמפקחים לא הרים את הכפפה. הלחץ הנגדי מצדן של חברות הביטוח היה עצום. לעומתם, סלינגר מסמנת בשנה האחרונה מהפך בתפקיד אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, והביטוי הטוב ביותר לכך הוא השנאה היוקדת וההשמצות שהיא סופגת מראשי החברות. אגף שוק ההון במשרד האוצר הוציא מקרבו בעשורים האחרונים שורה ארוכה של פקידים שעברו לצד של חברות הביטוח. בענף הביטוח הכסף גדול, ולרגולציה יש השפעה דרמטית על הרווחיות של החברות ועל מאזן הכוח בין חברת הביטוח לבין הלקוח. התוצאה היא מערכת אקולוגית שמקשה מאוד על הפיקוח לדאוג למבוטחים, ומבנה ענף שמשרת בעיקר את....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים