04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    חיסכון לפי גיל: היכונו לשינוי דרמטי בפנסיה
    אליצפן רוזנברג, אתר YNET

החל מ-2016 יחויבו קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים להשקיע את כספי החוסכים בהתאם לגילם. כך, כספו של צעיר בן 25 ינוהל אחרת מכספו של חוסך בן 65. וגם: תגידו שלום למסלולי השקעות עם שמות שיווקים כמו "רווחית", "סולידית" או "אגרסיבית". כיצד זה ישפיע עלינו?

מפת החיסכון צפויה להשתנות בקרוב: בעוד חודשיים שוק החיסכון ארוך הטווח בישראל ישתנה בצורה דרמטית, והשינוי הזה עשוי להשפיע על רבים מאיתנו.
החל מה-1 בינואר 2016 קרנות הפנסיה, קופות הגמל ופוליסות ביטוחי המנהלים, ינהלו את כספי החסכונות בצורה מותאמת לגיל החוסך, מספר מסלולי ההשקעות יצומצם והחברות לא יוכלו להשתמש בשמות שונים ולעתים מטעים לחיסכון, כפי שנעשה עד כה.

ועדת הכספים קבעה כי עמיתי קופות הגמל יוכלו למשוך כספים מחשבונות בהם נצברו סכומי כסף קטנים, בפטור ממס, ללא הגבלת זמן, זאת לאחר שהוראת שעה שנקבעה בנושא פקעה בחודש יוני. בנוסף הורחבה האפשרות למשיכת כספים לסכום של 8,000 שקל במקום 7,000 בהוראה הקודמת
משיכה מקופה קטנה - ללא הגבלת זמן

במה מדובר? נתחיל בשינוי המשמעותי ביותר והוא התאמת החיסכון לגיל החוסך. נכון להיום כספי החסכונות של הציבור בעיקר בקופות הגמל, אך גם בקרנות הפנסיה, מנוהלים בקופה "כללית" ללא התחשבות במאפיינים השונים של החוסכים. כך, כספו של בחור צעיר בן 25, שרק נכנס לשוק העבודה מנוהל יחד עם כספו של חוסך בן 65 שיגיע בעוד שנתיים לגיל הפרישה.
המציאות הזו בעייתית מאוד - לחוסך הצעיר יש עוד 40 שנה עד למימוש החיסכון, כך שבאפשרותו להגדיל את הסיכון בהשקעות - כגון הגדלת החשיפה למניות, ובכך גם להגדיל את הסיכוי לתשואה גבוהה יותר.
העובדות מראות כי לאורך זמן שוק המניות הוא השקעה טובה המניבה תשואה נאה. גם אם שוק ההון ידע משברים, כמו שחווינו בתקופה האחרונה, עדיין יש לו עוד עשרות שנים לתקן ולהניב את התשואה המיוחלת. לעומת זאת, לחוסך שעוד שנתיים יגיע לגיל 67, אין מספיק זמן "לתקן" אם תהיה נפילה חדה בשווקים. חוסך כזה נדרש להשקעה שמרנית וסולידית יותר.

כאמור, במציאות הנוכחית, שני החוסכים נמצאים באותה קופה שתמהיל ההשקעות שלה בפועל לא עונה לצרכים של אף אחד מהם.
התובנה הזו עלתה ביתר שאת בעקבות המשבר הכלכלי העולמי שחווינו בשנת 2008. אלפי חוסכים שעמדו לקראת פרישה, גילו כי החסכונות שלהם....
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים