04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מתגרשים? צריך לזכור לחלק נכון גם את הפנסיה שלהם
    בתהליך הגירושים מתבצע "איזון משאבים" - חלוקת נכסים שנצברו - והחיסכון הפנסיוני הוא חלק בלתי נפרד מהאיזון הזה ? כניסתו לתוקף של החוק לחלוקת זכויות פנסיוניות בין בני זוג שנפרדו מאפשרת לראשונה פתרונות סדורים בכל הנוגע לחלוקת הכספים שנצברו

מולי הורוביץ, גלובס


"אחרי החגים" כבר כאן. מחקרים מראים שבתקופה זו יש עלייה בשיעור הגירושים. במסגרת התהליך הכואב והרגיש של גירושים, מתבצעת חלוקה של כל הנכסים שנצברו במהלך תקופת הנישואים.
בלשון הלקונית וחסרת הרגישות של אנשי המקצוע נקראת חלוקה זו "איזון משאבים". החיסכון הפנסיוני שצוברים בני הזוג מהווה חלק בלתי נפרד מאיזון זה. בקצרה נאמר, כי חלוקה של חיסכון פנסיוני שונה ומורכבת בהשוואה לחלוקה של נכס כלכלי אחר.
אם רוצים לבצע חלוקה מדויקת של החיסכון הפנסיוני - לא ניתן להסתפק בחלוקה ליניארית (חלוקה לחלקים שווים בגין הסכומים שהצטברו בתקופת הנישואים), אלא יש לבצע חלוקה המבוססת על סוג החיסכון הספציפי שיש לבני הזוג, תוחלת חיים (המשתנה כידוע בין גברים לנשים), שיקולי מיסוי ועוד. מדובר בענף שפועלים בו מעט מומחים שמסוגלים לבצע חישוב מסוג זה באופן מדויק.
לאחר שבוצע חישוב כזה, ולאחר שבני הזוג ובאי-כוחם הגיעו להסכמה על החלוקה, נתקלו הצדדים בעבר בקושי לממש חלוקה כזו על החיסכון הפנסיוני שלהם, ולאורך השנים התגבשו מספר שיטות לחלוקת נכסים פנסיוניים במקרה של גירושים.
בשנת 2014 נפל דבר, ובחודש אוגוסט באותה שנה פורסם חוק חדש בנושא, לאחר מספר שנים של דיונים בוועדה שדנה בנושא, ועדת שטרום. שמו המלא של החוק הוא החוק לחלוקת זכויות פנסיוניות בין בני זוג שנפרדו התשע"ד - 2014. אף שעברה שנה מאז פרסום החוק ברשומות וחצי שנה מאז כניסתו לתוקף, לא כל היבטיו התבהרו די צרכם. רק לאחרונה פרסם משרד האוצר טיוטת תקנות בנושא, אשר אמורה להבהיר ולסייע ביישום החוק, לאחר שהטיוטה תהפוך לתקנה מחייבת.
מפאת מורכבות הנושא, במסגרת טור זה נדגים את משמעות החוק עבור חלוקת חיסכון פנסיוני פעיל בקרן פנסיה חדשה בלבד. עיקרון החלוקה בקופה זו מתקיים גם בקופות אחרות המתבססות על עיקרון הצבירה, כגון קופות גמל או פוליסות ביטוח מנהלים, בהתאמות הנדרשות בהתאם לסוג המוצר ולאמור בחוק.
לצורך הנוחות נגדיר את שני בני הזוג הנמצאים בתהליך הגירושים תחת השמות הבאים: "חוסך" - בן הזוג אשר על-פי הסכמת הצדדים יעביר מהחיסכון הפנסיוני שלו לטובת הגרוש/ה. "בן הזוג" - יקבל על שמו חלק מהחיסכון הפנסיוני של הגרוש. האמור בלשון זכר לצורך הנוחות בלבד, ומתייחס לגברים ולנשים כאחד.

החוק החדש נותן מענה ל.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס              

                           
   
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים