04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מה הזכויות שלכם בפנסיה - לאחר שהתגרשתם?
    בתחילת השנה נכנס לתוקף החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו - המסדיר את הפרוצדורה של תשלום פנסיה לאחר גירושין

אריאל דרור, דה מרקר   


בחודש פברואר האחרון נכנס לתוקף החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, המסדיר את הפרוצדורה של תשלום פנסיה לאחר גירושין.
על פי חוק יחסי ממון, בני זוג מתחלקים באופן שווה בפנסיה שנצברה במהלך הנישואין. ואולם, עד לחקיקת החוק החדש, בן הזוג הזכאי היה צריך לקבל את חלקו בפנסיה של בן זוגו - ישירות מבן הזוג. במקרים רבים, בן הזוג בחר לערוך שינויים חד-צדדיים בפנסיה לאחר הגט, שהורידו את ערכה או שהקשה מאוד על העברת הפנסיה - וכך הותיר את בן זוגו לשעבר בפני שוקת שבורה. בנוסף, טרם חקיקת החוק החדש, בן הזוג הזכאי לא היה יכול להחשב כשאר של בן זוגו לשעבר, ולכן לא יכל לקבל פנסיית שארים.
החוק החדש תיקן את שתי הבעיות הנ"ל - הוא קובע כי בן הזוג הזכאי יקבל את חלקו בפנסיה של בן זוגו לשעבר ישירות מהגוף המשלם (החברה הפנסיונית) - ולא מבן הזוג לשעבר. כמו כן, הוא נותן אפשרות להכיר בבן הזוג הזכאי כשאר, כאשר בן זוגו לשעבר ילך לעולמו.
חוק זה עדיין חדש יחסית, והפסיקה לגביו מצומצמת. ואולם, כבר החודש ניתן פס"ד שמבהיר מספר נקודות חשובות לגביו. תמ"ש 18780/09 כ' נ' כ', שניתן בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע, הבהיר כי החוק חל גם על מקרה בו בן הזוג יצא לפנסיה מוקדמת. כלומר, גם אם בן הזוג שהינו בעל הפנסיה יצא לפנסיה לפני המועד הרשמי (גיל 65 או 67), בכל זאת בן זוגו יוכל ליהנות מהוראות החוק החדש. על כן, הוא יוכל לפנות למוסד המשלם את הפנסיה, ולקבל את הפנסיה ישירות ממנו, ולא מבן הזוג לשעבר, וכאשר חלקו ישולם לו במועד גמילת הזכות.
כן הובהר בפסק דין זה, כי גם במידה וניתן בעניינם של בני זוג פס"ד בנושא חלוקת פנסיה לפני כניסת החוק לתוקף. כלומר, לפני פברואר 2015, בני הזוג יכולים "לחסות" תחת הוראות החוק,...
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים