04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    תביעה בין גרושים: "תממשי את הפנסיה שלך"
    בני זוג לשעבר התעמתו סביב חלוקת זכויות הפנסיה: האישה רצתה להמשיך לעבוד ולשפר את תנאיה, אולם בעלה דרש לממש את הסכום. מה נקבע?

עו"ד דורית ענבר סברדליק, אתר YNET

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע דחה לאחרונה תובענה של אישה גרושה, שביקשה לא לממש ולחלוק את זכויות הפנסיה שלה עם בעלה לשעבר, אף שהגיעה לגיל 62, שבו יש לעשות זאת על פי תקנון קרן הפנסיה.

חוק חלוקת חסכון פנסיוני נחקק בין היתר כדי לפתור את הבעייתיות שבחלוקת זכויות הפנסיה בין בני זוג גרושים שנים רבות אחרי הפרידה. אחד הסעיפים החשובים בחוק קובע כי גיל הפרישה לצורך חלוקת הזכויות בין בני הזוג הוא הגיל הקבוע בתקנון קרן הפנסיה. אך מה קורה כשהתקנון קובע גיל פרישה מוקדם ובן הזוג מעוניין להמשיך לעבוד עד גיל הפרישה החוקי?
בתביעה שהוגשה בשנה שעברה עלתה השאלה הזו במלוא עוצמתה: התובעת והנתבע התגרשו ב-2008 ופסק הדין שקבע את חלוקת הזכויות הפנסיוניות ניתן בינואר 2014 – לפני שחוק הפנסיה נכנס לתוקף. האישה, שהתקרבה לגיל הפרישה המופיע בתקנון הקרן (62), ביקשה להורות על חלוקת זכויות הפנסיה לפי החוק החדש, אך לאפשר לה למשוך את הפנסיה רק כשתפרוש בפועל – כיוון שהחליטה להמשיך לעבוד לפחות עד גיל הפרישה החוקי.
בעלה לשעבר התנגד לדחיית החלוקה בטענה שייגרם לו נזק כלכלי רב אם ימתין עוד כמה שנים לקבלת חלקה של אשתו לשעבר בפנסיה. הוא הסתמך על כך שלפי החוק הפנסיוני, בן הזוג שמבקש לדחות את גיל הפרישה חייב לקבל את הסכמת בן זוגו לעשות זאת.
 
על כן, האישה ביקשה לפרש את תקנון הקרן באופן מרחיב המאפשר לה לדחות את מועד הפרישה מבלי שהדבר ייחשב ל"דחיית פרישה" לפי חוק הפנסיה. זאת בפרט לנוכח העובדה שפסק הדין של חלוקת הרכוש ניתן לפני שהחוק היה קיים. לטענתה, היא עוד לא צברה את שיעורי הפנסיה המקסימליים, ואם תידרש לגבות את הפנסיה עכשיו ולפתוח קרן חדשה – תנאיה יהיו גרועים.
...
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים