04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מפלצת דמי הניהול פחות מפחידה ממה שחשבתם
    האם דמי ניהול נמוכים אכן יגדילו משמעותית את הפנסיה? ומה חשוב יותר - תשואה של הקרנות (ריבית על ההשקעה) או דמי ניהול? אחת מקרנות ברירת המחדל השיגה תשואה ממוצעת, אבל השנייה משיגה תשואה שהיא הרבה מתחת לממוצע. האם זה בכלל משנה?

אביה ספיבק, אתר דה מרקר


האמנם דמי הניהול הוא הקריטריון המרכזי שלפיו צריך לבחור קרן פנסיה? לכאורה כן. הציבור אמנם לא מבין את מרכיבי הפנסיה לחלוטין, אבל קלט שדמי הניהול זה רע. אחת מקרנות הפנסיה הגיעה עם התאחדות הסטודנטים להסכם עם דמי ניהול אפסיים, והאנשים נוהרים אליה. קרנות ברירת המחדל שנבחרו במכרז על ידי האוצר הציעו גם הן דמי ניהול נמוכים. התחרות בין הקרנות הפנסיה הורידה את דמי הניהול הממוצעים בכולן.

האם דמי ניהול נמוכים אכן יגדילו משמעותית את הפנסיה? ומה חשוב יותר — תשואה של הקרנות (ריבית על ההשקעה) או דמי ניהול? אחת מקרנות ברירת המחדל השיגה תשואה ממוצעת, אבל השנייה משיגה תשואה שהיא הרבה מתחת לממוצע. האם זה בכלל משנה?

ואיזו קרן פנסיה השיגה תשואה עדיפה בסיכון נמוך יותר? לגרף הפיזור לחצו כאן

לשאלות האלה יש תשובה כמותית פשוטה: אם מורידים את דמי הניהול מערכם הממוצע עד לאפס, הדבר שקול בממוצע לעוד חצי אחוז בריבית שהקרן משיגה על ההשקעות. הדבר מתאפשר כיוון שכבר כיום דמי הניהול בפנסיה אינם גבוהים ביחס לתשואה.
קרנות הפנסיה השיגו בשנה האחרונה בממוצע 7.3% תשואה. הפער בין התשואה הגבוהה ביותר לנמוכה ביותר הוא 4.1%. גם אם נסתכל על טווח של חמש שנים נגלה פער גדול: הפער בין התשואה הגבוהה לנמוכה הוא 2.5% — פי חמישה מהעלות של דמי הניהול של 0.5%.

להיזהר מדמי ניהול של יותר מ–1%

דמי הניהול מורכבים משני חלקים. החלק הפשוט יותר להשוואה עם התשואה הוא דמי הניהול על נכסים — 0.3% לשנה. כלומר, מכל שקל של יתרה גובים שלוש עשיריות האחוז בסוף השנה. אם רוצים להדגים על החוסך הממוצע לפנסיה, נניח כי.....

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים