04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    משאירים לנו פירורים: דמי הניהול
משפיעים על הפנסיה יותר מהתשואה
    שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט

מה חשוב יותר - דמי ניהול נמוכים בקרן הפנסיה או תשואה גבוהה שמנהלי הפנסיה יכולים להשיג ללקוחות? כלומר, אם עובד מקבל הצעה לעבור לקרן פנסיה אחרת בדמי ניהולים זולים מאוד, והקרן הנוכחית מאיימת עליו שהתשואות שלה גרועות, איך אפשר לדעת מה חשוב יותר - התשואות או דמי הניהול?
אם שואלים את ההסתדרות ואת התאחדות התעשיינים, שמתנגדים ליוזמת האוצר להקים קרן פנסיה בדמי ניהול נמוכים במיוחד, התשואות חשובות יותר מדמי הניהול. זה גם מה שקרנות הפנסיה הגדולות טוענות, שהקרנות הקטנות מנסות לנגוס בנתח השוק שלהן באמצעות דמי ניהול נמוכים מאוד.
אלא ש"כלכליסט" בדק את נתוני התשואות האמיתיים של קרנות הפנסיה בעשור האחרון וגילה שלא רק שבטווח הקצר דמי הניהול מגלחים את רוב התשואות שמנהלי הפנסיה מצליחים להשיג על הכסף של העובדים, אלא שאפילו על פני עשור שלם של חיסכון, קרן בעלת תשואה נמוכה יחסית אבל בדמי ניהול נמוכים מאוד תהיה עדיפה על פני קרן בעלת תשואה גבוהה ממנה שגובה את דמי הניהול המקסימליים.
הבדיקה מגלה כי לעובד המשלם את דמי הניהול המקסימליים עדיפה ההצעה לעבור לקרן פנסיה בדמי ניהול מינימליים, שקרובים לאפס, על פני קרן פנסיה שאולי משיגה תשואות טובות יותר ללקוחותיה, אבל גובה דמי ניהול מקסימליים.
אם אחת הקרנות שהשיגו תשואות טובות בעשור האחרון מציעה דמי ניהול נמוכים יחסית - כמו שהעובדים החזקים במשק משלמים, כ־2% בחודש ועוד 0.2% על החיסכון המצטבר - ייתכן שעדיף לחסוך את הכסף אצלה, בהנחה שאתם מאמינים שמה שהיה הוא שיהיה, והעובדה שהקרן הצליחה להשיג תשואות טובות בעבר מעידה על כך שתצליח לעשות זאת גם בעתיד.
 
רוב התשואות נשארות בידיים של קרן הפנסיה

כדי לבדוק עד כמה קרן פנסיה מוזלת יכולה להועיל לחוסכים לפנסיה שמשלמים את דמי הניהול המקסימליים כיום, בנינו מחשבון שמשקלל את התשואות האמיתיות שהשיגו קרנות הפנסיה בעשור האחרון, עם דמי הניהול. כלומר, אם עובד מתחיל לחסוך באחד מגופי הפנסיה, כמה כסף היה אותו גוף משיג לו בבורסה, כמה דמי ניהול הוא היה משלם וכמה היה נשאר לו בנטו.
הממצאים מעידים כי בשלוש השנים הראשונות לא משנה באיזו קרן פנסיה בוחרים לחסוך, אם הקרן גובה את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק, חלק הארי של התשואה שהצליחה הקרן להשיג נשאר אצל הקרן....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים