04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
     הסעיף הקטן שהכפיל את דמי הניהול בקרנות הפנסיה
    שלוש שנים אחרי שניתנה לקרנות הפנסיה הוראה להגדיל הפרשה לחיסכון על חשבון ביטוחי הנכות, ניכר הדבר בדו"חות הרבעוניים. בתשעת החודשים הראשונים של 2016 גרעו שתי קרנות הפנסיה הגדולות מחסכונות העמיתים 0.5% מהסכום הצבור

רחלי בינדמן, כלכליסט    


מאז כניסתה לתפקיד פועלת הממונה על שוק ההון דורית סלינגר בעקביות כדי להפחית את דמי הניהול בשוק הפנסיה ולהתניע תחרות בשוק ריכוזי זה. אך בדו"חות הרבעוניים שהגיעו לאחרונה לחוסכים התגלתה בשורה לא נעימה.
דמי הניהול שלהם אולי נמוכים יותר מבשנים עברו, אך תחת סעיף "גירעון אקטוארי" נגרעו מהחיסכון הפנסיוני שלהם בין 0.2% ל־0.8% נוספים. אם מביאים בחשבון שהיום ממוצע דמי הניהול בשוק הפנסיה עומד על 0.2% מהצבירה וכ־2% מההפקדות השוטפות, יוצא שהגירעון האקטוארי מכפיל ואף יותר את דמי הניהול בפועל מהצבירה.
קרן פנסיה, להבדיל מביטוח מנהלים או קופת גמל, הוא מוצר המבוסס על מנגנון ערבות הדדית. כך, למשל, אם מתרחשים אירועי פטירה רבים בקרן שמחייבים תשלום של הקרן לשארים, או ריבוי מקרי נכות, זכויות יתר החוסכים בקרן עלולות להיפגע. בתמורה להדדיות, דמי הניהול בקרן פנסיה נמוכים דרמטית מאלה ביטוחי מנהלים ברמה של עשרות אחוזים.

הבעיה היא שבשנים האחרונות הגירעונות האקטואריים הלכו והחריפו והגיעו לרמה ממוצעת של כ־0.5% בשנה — שווה ערך לדמי הניהול המקסימליים שניתן לגבות מהצבירה בקרן פנסיה. לכך תרמו שתי סיבות מרכזיות: הריבית הנמוכה וריבוי מקרי נכות בקרנות הפנסיה שהיו גבוהים מרכיב הביטוח ששילמו החוסכים בהן.
דורית סלינגר הממונה על שוק ההון במשרד האוצר דורית סלינגר הממונה על שוק ההון במשרד האוצר צילום: אלכס קולומויסקי
בדיקת "כלכליסט" מעלה כי בתשעת החודשים הראשונים של 2016 ספגו החוסכים בקרן הפנסיה הגדולה בישראל מבטחים החדשה של מנורה גירעון אקטוארי של 0.47%, בדומה לחוסכים בקרן הפנסיה השנייה בגודלה, מקפת של מגדל. החוסכים בקרן הפנסיה של כלל ביטוח, השלישית בגודלה, סבלו מגירעון אקטוארי של 0.8%.

בעיית התמחור

הסיבה העיקרית לגירעונות הנוכחיים היא תמחור לקוי של הסיכון להתרחשות מקרי נכות. ביטוח למקרי נכות או מוות מזכה את החוסך או משפחתו בקצבת נכות או שארים והוא אחד משלושת המרכיבים שאליהם מתפצלות ההפרשות המגיעות לקרנות הפנסיה (יחד עם פיצויי פיטורים ותגמולים לפנסיה). אל ביטוח זה מוקצות כ....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים