04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    אוכלוסיית העולם מזדקנת: לפחות תעשו מזה כסף
    בזמן ששני שליש מהעובדים בעולם יפרשו ללא פנסיה, במריל לינץ' התמקדו בהזדמנויות שהפנסיונרים מהווים למשקיעים: תיק מוצע של 250 מניות שייהנו מהתארכות תוחלת החיים בתחומי הבריאות, הדיור המוגן, הצרכנות והפיננסים. ויש גם נציגה ישראלית - טבע

דרור רייך, כלכליסט


השינוי הדמוגרפי הגדול ביותר בהיסטוריה העולמית, הזדקנות האוכלוסייה, מצוי בעיצומו, ובבנק ההשקעות מריל לינץ' מנסים לקפוץ על ההזדמנויות שגלומות בכך. הבנק פרסם עבודת ענק בשם The Silver Economy שמציגה את האתגרים שבשינוי הזה - וגם כמה דרכים לעשות עליו תשואה.
בשנת 2050 תוחלת החיים העולמית צפויה להגיע ל־77.1 שנים לעומת 48 שנים בלבד ב־1950. אוכלוסיית בני ה־60 ומעלה תגיע אז ל־2.1 מיליארד לעומת 901 מיליון כיום. הגיל החציוני יהיה 36.1 לעומת 29.6 כיום והצפי הוא שבכל חמש שנים תוחלת החיים תטפס בשנה.
נוסף על כך, האנושות לראשונה קרובה למצב שבו בני 65 ומעלה יעקפו במספרם את הילדים מתחת לגיל 5, תרחיש שצפוי עד סוף העשור הנוכחי.
אריכות ימים, שביהדות נחשבת ברכה, מהווה סיכון גדול, לדברי בנק ההשקעות, לעסקים, לאנשים פרטיים ובתרחיש קיצון גם לממשלות. זאת משום שאנחנו לא ערוכים לנחשול הדמוגרפי שהיא תגרור.
כיום עומדת החשיפה של הקצבאות והפנסיות לסיכון בהתארכות תוחלת החיים על 25 טריליון דולר. ההוצאות במדינות המפותחות הקשורות בעליית תוחלת החיים עומדת על כ־40% מכלל ההוצאות הממשלתיות.
בנקים מרכזיים ברחבי העולם ממשיכים לקדם את ההרחבה הכמותית - רכישת אג"ח ממשלתיות בשוק הפרטי כדי להגביר את הנזילות בשוק ולעודד הלוואות והשקעות. פעילות זו, בשילוב עם הריבית האפסית והתארכות חיי האוכלוסייה, מביאות לכך שאחת מכל חמש קרנות פנסיה כבר נמצאת בסיכון. זאת משום שקרנות הפנסיה נדרשות לשלם קצבאות, אך לא מקבלות תשואה על כספן.
גם האנשים הפרטיים לא מוכנים למשבר המתקרב: לשניים מתוך שלושה אנשים מועסקים בעולם אין חיסכון פנסיה. מתוך אלה נשים, צעירים ובעלי השכלה נמוכה מצויים בסיכון הגדול ביותר....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים