04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הפרשה לפנסיה משכרו של קשיש: מציאות חסרת היגיון
    בין חוקי הביטוח הלאומי לבין חוקי החיסכון הפנסיוני קיים פער לא קטן, לעיתים גם חסר היגיון, שפוגע בהכנסה הפנויה של ציבור הקשישים ומגדיל את הפערים בחברה. דעה

פרופ' שלמה יצחקי, אתר YNET


אחד מתחומי האחריות של הממשלה, עליו מלמדים באוניברסיטאות בישראל ובעולם, הוא חלוקת ההכנסות. תפקיד הממשלה בתחום זה הוא להקטין את אי השוויון בהכנסות במשק. תהליכי ההפרטה בתחומים רבים גורמים לכך שהממשלה חוטאת פעמים רבות לתפקיד זה.
ניקח לדוגמה את הליך ההפרטה של החיסכון הפנסיוני. מידי פעם מתגלות בו בעיות שנבעו מחוסר מחשבה כוללת. לאחרונה נתגלה שהתחלופה במקומות העבודה של שכירים רבים מעמידה אותם אחרי מספר שנים לא גדול עם מספר חשבונות של חסכון פנסיוני, דבר שמגדיל את עלויות הניהול ומקטין את יכולת המיקוח של החוסך.
מצב כזה מצריך מהמדינה לספק פתרונות פלסטר כדוגמת התקנה שתחייב את הקופות לאחד חשבונות. תקנה שתיכנס בקרוב לתוקף ומוקדם לדעת האם היא תפתור את הבעיה שנוצרה. קשה לקבוע באם הייתה פה רשלנות בתכנון ההפרטה או שהמחויבות החברתית של הממשל קטנה. אולם, עם ההשלכות השליליות לא ניתן להתווכח.
ברצוני להצביע על סעיף בעייתי נוסף והוא החיוב בחיסכון הפנסיוני. גם כאן קשה לקבוע מה היו המניעים במקור – האם הייתה רשלנות בתכנון או שמא ירידה במחויבות החברתית של הממשלה. למרות שקשה לקבוע מניעים ננסה לשער השערות.
 
למה לא לשחרר מהחובה לחסוך?

בחוקים ובתקנות שנחקקו בעניין חוקי הביטוח הלאומי, שנחקקו בחלקם בשנות השבעים של המאה הקודמת, אדם שהגיע לגיל פרישה, מפסיקים לו את החיוב בעבור חסכון פנסיוני וזאת ללא קשר לרמת הכנסתו. כלומר, שכיר הממשיך לעבוד מעבר לגיל הפרישה אינו מחויב בכל מס המוטל על ידי הביטוח הלאומי. לעומת זאת, על פי החוקים והתקנות של החיסכון הפנסיוני המופרט, אין שחרור מחסכון פנסיוני....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים