04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    עצור! אל תמהר לחתום על פשרה עם חברת הביטוח
    מבוטחים רבים מעדיפים להימנע מסחבת ולקבל כסף מיידי במקרה של אירוע ביטוחי ■ האם חתימה על "כתב ויתור" מחסלת את סיכוייהם לקבל כספים בעתיד בגין מצבם?

ג'ון גבע, גלובס

כאשר נגרם נזק למבוטח, באופן טבעי הוא פונה לחברת הביטוח בדרישה לקבלת כספים (תגמולי ביטוח) בגין נזקיו. אם דרישתו של המבוטח נדחית על-ידי חברת הביטוח, הוא יכול לפנות לבית המשפט בתביעה משפטית כנגד חברת הביטוח. הליך זה כרוך בהוצאות לא מבוטלות, אורך זמן רב (כמה שנים), ומרחפת מעליו אי-ודאות באשר לתוצאות פסק הדין. לפיכך נוטים מבוטחים רבים להגיע לפשרה מהירה עם חברת הביטוח, לקבל פחות מהסכום לו קיוו אבל "להרוויח" זמן, עוגמת-נפש ויכולת לשקם את הנזקים.

ככל שהצדדים מצליחים להגיע להבנות ביניהם, נדרש המבוטח לחתום בדרך-כלל על הסכם פשרה לסילוק סופי ומוחלט של דרישותיו מחברת הביטוח. הסכם פשרה זה ידוע גם כ"שטר/כתב סילוק" או "כתב ויתור".
האם כאשר מבוטח חותם על הסכם פשרה כאמור, אשר אינו משקף בהכרח את מלוא נזקיו, נחסמת בפניו הזכות לקבל כספים בעתיד?
באחד הימים התייצב ס' ("התובע") במשרדו של סוכן הביטוח ("הסוכן") לשם הסדרת תשלום פוליסת רכב שרכש. באותו היום החליט התובע לרכוש פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה מחברת ביטוח מסוימת, באמצעות הסוכן. 3 ימים בלבד לאחר מכן, ובטרם קליטת הפוליסה במשרדי חברת הביטוח, נפגע התובע בתאונת עבודה, כאשר נפל מגובה רב, ונגרמו לו שברים קשים בגפיים. התובע אושפז למשך מספר שבועות בבית חולים ופנה לסוכן, ולטענתו הוסבר לו כי על-פי הפוליסה הוא זכאי לפיצוי בגין 4 רכיבים: ימי אשפוז, שברים, נכות ומצב סיעודי.
חברת הביטוח שלחה חוקר מטעמה במטרה לברר אודות נסיבות עריכת הפוליסה ומועד הנפקתה. התובע והסוכן הציגו בפני החוקר את השתלשלות האירועים וזה לטענתם השתכנע שהפוליסה הונפקה לפני התאונה. התובע טען, שהסוכן הודיע לו כי אושר לו תשלום בסך של 74,000 שקל בגין השברים ובגין ימי האשפוז.
עוד נטען כי זכאות התובע לפיצוי בגין נכות וסיעוד טרם קמה, מאחר שהנכות טרם התגבשה. התובע הוסיף,כי הוא ואשתו הגיעו לחתום על מסמך לשם קבלת פיצוי בגין השברים וימי האשפוז. בשלב מאוחר יותר הופתע התובע לגלות כי המסמך עליו חתמו הוא ואשתו הוא "שטר סילוק סופי" (שחוסם אפשרות לקבלת כספים נוספים מחברת הביטוח). התובע העלה שלל טענות כנגד חברת הביטוח וכנגד הסוכן וציין כי התגמולים הנוספים להם הוא זכאי בגין רכיבי הנכות והסיעוד בפוליסה נאמדים על סך של כחצי מיליון שקל. עקב סירובה של חברת הביטוח לשלם סכומים כלשהם הגיש התובע תביעה בבית המשפט.
חברת הביטוח טענה להגנתה כי התובע חתם על שטר סילוק סופי, ולכן יש להורות על דחיית התביעה. חברת הביטוח הוסיפה כי הפוליסה למעשה הונפקה לאחר התאונה ולאור הסיכון להיעדר כיסוי ביטוחי הסכים התובע לחתום על שטר הסילוק, אשר נערך לבקשתו.
הסוכן טען כי כתב התביעה הוגש בחוסר תום-לב תוך ניסיון של התובע להתעשר שלא כדין. נטען כי לאחר שחברת הביטוח שלחה שטר סילוק הסוכן הזמין את התובע למשרדו והסביר לו את המשמעות של המסמך. הסוכן הוסיף כי הוא המליץ לתובע לפנות לעורך דין, אלא שזה בחר לחתום על שטר הסילוק ב.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים