04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מהו איזון אקטוארי - ולמה הוא פוגע
בקרנות הפנסיה שלכם השנה
    בדוח הפנסיה של כולנו מסתתר סעיף קטן עם חשיבות גדולה – איזון אקטוארי ? הסעיף הזה גרם לכם לתשואה נמוכה במיוחד בקרנות הפנסיה בשנים האחרונות

נדב טסלר, גלובסבדוח הפנסיה של כולנו מסתתר סעיף קטן עם חשיבות גדולה – איזון אקטוארי. הסעיף הזה גרם לכם לתשואה נמוכה במיוחד בקרנות הפנסיה בשנים האחרונות.
מבחינה מתמטית, איזון אקטוארי מבטא התאמה בין הנכסים וההתחייבויות של קרן הפנסיה – כשזה במינוס זה על חשבון החוסכים וכשזה בפלוס (קורה פה ושם) זה שקול לתוספת תשואה לחוסכים. האיזון האקטוארי נועד לסגור את הפער בין התחזית לכיסוי ביטוחי (אובדן כושר עבודה ומקרה מוות) לבין המצב בפועל.
לצורך המחשה: נניח שקרן הפנסיה העריכה לקראת שנה מסוימת כמות מסוימת של אובדן כושר עבודה ובפועל היה הרבה יותר מכך. מכיוון שבקרן קיימת ערבות הדדית, אם יש יותר אבדן כושר עבודה מהצפוי, החברים/ עמיתים בקרן הפנסיה מממנים את העלויות הנוספות דרך הפחתת התשואה. חשוב לשים לב: מדובר בעיקר בכיסוי בגין אובדן כושר עבודה ומקרה מוות. אבל, יש גם ערבות הדדית שקשורה לגיל היציאה לפנסיה, תוחלת החיים.
כאמור, עמיתי קרנות הפנסיה נושאים בעלויות תשלומי התביעות של שאר החברים בקרן.
זו השיטה, להבדיל למשל מהנהוג בביטוחי המנהלים, שם המבוטח חותם על הסכם ישיר ואישי מול חברת הביטוח. בקרן פנסיה מדובר בפול גדול (לרוב) של חוסכים לפנסיה, שמוכנים להיות ערבים זה לזה. אם מטופל כלשהו איבד את כושר העבודה והוא מקבל תשלומים שוטפים, קרן הפנסיה (כלומר, כל היתר) נושאים ב....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים