04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    "לבטח" את העיזבון: הדרך הנסתרת להעברת כספי הירושה
    אחת הדרכים הפחות מוכרות להעברת נכסים בתוך המשפחה הינה באמצעות פוליסות ביטוח וקופות גמל. כך תעשו זאת נכון

אבי אברמוביץ, כלכליסט


מה יעשה אדם החושש כי לאחר מותו ישתלטו נושים על נכסיו וימנעו את העברתם לילדיו? אחת הדרכים הפחות ידועות, אך הבטוחות ביותר להעברת נכסים בתוך המשפחה (העברת נכסים בין דורית) הינה באמצעות פוליסות ביטוח וקופות גמל. חוק הירושה קובע כי "סכומים שיש לשלם עקב מותו של אדם על פי חוזה ביטוח, על פי חברות בקופת קיצבה או בקופת תגמולים או על פי עילה דומה, אינם בכלל העיזבון, זולת אם הותנה שהם מגיעים לעיזבון".  
כלומר, הכלל הוא שכספים שבקופת תגמולים אינם כלולים בעיזבונו של המנוח (כולל גם קרנות השתלמות, קופות פנסיה, וכל דבר דומה), ואינם מתחלקים לפי דיני הירושה, אלא משולמים על פי הוראה שנתן המוריש בחייו לקופה האמורה, במסמך ההצטרפות לקופה, או בדרך אחרת (היוצא מן הכלל הוא שבעל הזכויות בקופה יכול להתנות שהכספים מגיעים לעיזבון).
חוק חוזה ביטוח קובע כי "קביעת מוטב שאינו המבוטח, אין בה כדי למנוע מהמבוטח להעביר או לשעבד את זכויותיו על פי החוזה, או כדי למנוע מנושי המבוטח לעקל זכויות אלה, והכל כל עוד לא קרה מקרה הביטוח; אולם אם היתה קביעת המוטב בלתי חוזרת, יהיו העברה ושעבוד של זכויות המבוטח טעונים הסכמת המוטב בכתב, ונושי המבוטח אינם רשאים לעקל זכויות אלה".

דהיינו, באמצעות השימוש בשני הסעיפים הללו והאפשרות לקבוע....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים