04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מחקר חדש: "בקיבוצים - הזדקנות מוצלחת יחסית"
    נחמן גלבוע, אתר mynet.co.il

בשנים האחרונות מתנהל מאבק מתמשך על גובה הפנסיה של חברי הקיבוצים, והנושא אף נדון בוועדה מיוחדת בכנסת, במוסדות התנועה הקיבוצית, ואצל רשם האגודות השיתופיות. עיקר המחלוקת נוגעת למצבם הכלכלי של גמלאי הקיבוצים ולזכותם ל"פנסיה הוגנת".מחקר שנעשה לאחרונה בקרב אזרחים ותיקים בקיבוצים, במושבים, ביישובים קהילתיים ובערים, חושף נתונים (שגם על פרשנותם יש מחלוקת, ראו בהמשך) - לפיהם מציגים חברי הקיבוצים את מצבם האישי, גם הכלכלי, כטוב יותר מזה של תושבי היישובים הקטנים והערים.
7.9% בלבד מהוותיקים בקיבוצים מגדירים את עצמם במצב כלכלי נמוך, לעומת 19.9% מוותיקי היישובים האחרים. 27.2% מחברי הקיבוצים מעידים על קושי להסתדר כלכלית, לעומת 44.4% מתושבי היישובים הקטנים ו-48.3% מתושבי הערים.
בתשובה לשאלה האם הם יכולים להוציא באופן בלתי צפוי 2,500 ש"ח בלי לקחת הלוואה, נמצא ש-18.8% מגמלאי הקיבוצים אינם יכולים לעמוד בהוצאה כספית בלתי-צפויה, לעומת 26.1% מגמלאי היישובים האחרים ו-41.5% מהגמלאים בערים.
המחקר נערך על ידי "מרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה" שבאוניברסיטה העברית, על פי הזמנת המשרד לאזרחים ותיקים, ובוצע על ידי עובדות המרכז, דנה דהן ואלה שוורץ, בהסתמך על שאלון טלפוני בקרב מדגם של 500 נשים וגברים בני 65 ומעלה, המתגוררים ביישובים המונים פחות מאלפיים נפש, במגזר היהודי. בניתוח הממצאים נעשתה השוואה בין חברי הקיבוצים לבין תושבי היישובים הקטנים, וכן בינם לבין תושבי הערים שנחקרו בסקר אחר.

"המחקר נוצר ביוזמת השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך, שביקש לבדוק - בפעם הראשונה בישראל - את ההבדלים, במגוון רחב של מאפיינים, בין דפוסי החיים של אזרחים ותיקים ביישובים קטנים וקיבוצים, לבין הערים הגדולות", אומר מנכ"ל המשרד לאזרחים ותיקים, גלעד סממה, "זאת על מנת לבחון כיצד ניתן לייעל את השירותים למענם. המחקר הזה מסייע לנו להמשיך לשרת את האוכלוסייה הבוגרת במסירות ובמקצועיות".
המרואיינים נשאלו שאלות בכמה תחומים: קשרי קהילה ומשפחה, תנאי דיור ונגישות, בריאות, קבלת סיוע, מצב....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר MYNET                            
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים