04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מכה לקיבוצים: כחלון מתכנן מס פרסונלי במקום מס שיתופי
    חוק ההסדרים עתיד לבטל האפשרות לחישוב מס כולל לקיבוצים - שבזכותו הם יכולים להגיע לאפס מס - אם קיים פער שכר של 25% בין ההכנסה הגבוהה לנמוכה

אלה לוי-וינריב, גלובס


האם רשות המסים תחסל את הקונספט של הקיבוץ השיתופי? תיקון חקיקה חדש, אשר עתיד להיכלל במסגרת חוק ההסדרים והגיע לידי "גלובס", קובע הסדרי מיסוי חדשים על קיבוצים, ובין היתר קובע כי בנסיבות מסוימות חברי קיבוץ ימוסו באופן אישי (פרסונלי) כשאר האזרחים במדינה.

התיקון כולל הגדרה חדשה לצורכי מס לשני סוגי קיבוצים - "קיבוץ שיתופי", שמקיים את כללי הקיבוץ המסורתי, ואז הקיבוץ הוא זה שמשלם את המס עבור כלל חבריו; וקיבוץ "מתחדש", שאינו כולל אורח חיים שיתופי באורח מלא, ואשר על פי התיקון המוצע בנסיבות מסוימות חבריו יידרשו לשלם מס באופן פרסונלי.

אך המהפכה הגדולה שמביא עמו התיקון, כך נראה, טמונה בהוראה השוללת את היכולת של קיבוץ שיתופי מסורתי ליהנות מחישוב מס כולל לכל חבריו - וזאת כאשר קיים פער של 25% בין החבר המשתכר את המשכורת הגבוהה ביותר בקיבוץ לזה המשתכר את המשכורת הנמוכה ביותר. במצב זה, על הקיבוץ לדאוג לכך שכל חבריו יעבדו והפער בין הכנסותיהם יהיה נמוך.

התיקון - יוזמה של שר האוצר משה כחלון ומשרד האוצר, בשיתוף עם רשות המסים - מבקש לשנות את ההסדרים הייחודיים המעוגנים בפקודת מס הכנסה בנוגע למיסוי קיבוצים, ובמסגרתם חבות המס של הקיבוץ מחושבת בהתאם לחבות המס של כלל חבריו, לו חולקה הכנסת הקיבוץ בחלקים שווים בין כלל החברים. שיטת חישוב זו מאפשרת לקיבוץ למצות את שיטת המיסוי הפרוגרסיבית הכוללת מדרגות וזיכוי מס, ולעיתים להגיע אף לאפס מס...
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר גלובס              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים