04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הסכמי ברירת מחדל - המפץ הגדול בפנסיה
    בכל הנוגע למעסיקים במשק, שוק הפנסיה ישנה את פניו בעוד כחודשיים. קרנות ברירת המחדל ישתנו ואיתן גם האופן בו ייקבע לאיזו קרן יופרשו את כספי הפנסיה של העובד? העובד נשאר במרכז, אבל המעסיקים וסוכני הביטוח נדרשים להתאמות לעולם החדש

אתר כלכליסט, בחסות Wobi


בשנה האחרונה אנו עדים למספר רב של שינויים ורפורמות בתחום הפנסיה, אולם השינוי בהסכמי ברירת המחדל הוא המשמעותי ביותר ובעל ההשפעה הגדולה ביותר על החוסכים והשחקנים בתחום.

מהו הסכם ברירת מחדל ?
 
בעבר נחתמו הסכמים קיבוציים, לפיהם היה נהוג לבחור קרנות פנסיה ספציפיות. כל עובד באותה חברה או ענף הצטרף באופן אוטומטי לקרנות שנבחרו ולא הייתה לו זכות בחירה בעניין.
אולם החל בשנת 2005 , הקנה סעיף 20 בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) התשס"ה – 2005, לכל עובד, את הזכות לקבוע, מה תהיה קופת הגמל או קופות גמל בהן יופקדו כספי המעביד והעובד. זאת, על אף האמור בדין או בהסכם. זאת אומרת, שגם אם נקבע בצו הרחבה, שההפקדות יהיו בקרן פנסיה או בביטוח קצבה הכולל כיסויי ריסק נקובים, כפי שנקבע בצו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק – אין בכך כדי לגרוע מזכות העובד לבחור כל קופת גמל לפי רצונו.
החוק עוד קובע כי אם נקבעה בדין או בהסכם, או מכוחם, קופת גמל לצורך הפקדת הכספים (כלומר הסכם ברירת מחדל), והעובד לא בחר קופת גמל אחרת על אף שניתנה לו הזדמנות לעשות כן, ללא לחץ, השפעה או התערבות כלשהי מצד המעביד, רשאי המעביד להפקיד את התשלומים האמורים באותה קופה ברירת המחדל של המעסיק, כל עוד לא בחר העובד בקופה אחרת.

למה צריך הסכם ברירת מחדל ?

בעבר ההסכם נועד בעיקר על מנת להקל על המעסיק להעביר את כל ההפקדות לקופה אחת ולא לפצל ההעברות רבות למספר גופים. אולם עם הזמן מעסיקים השתמשו בתהליך מול הקופות על מנת להוזיל את דמי הניהול לעובדים....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים