04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הציבור מנצח את חברות הביטוח בבתי המשפט,
אבל מפחד ללכת לשם
    אמנם מרבית התביעות משולמות כסדרן, אבל אין מקום להודות על כך לחברות הביטוח - על השירות הזה משלם להן הציבור ממיטב כספו

מירב ארלוזורוב, דה מרקר


הגבלת שכר הבכירים בבנקים עוררה צהלה ציבורית - אף שקשה מאוד לראות כיצד תתרום ההגבלה הזאת לכיס של הישראלי הממוצע. השאיפה לראות את החזקים והעשירים משלמים מחיר - גם אם לא בטוח שהוא משרת מטרה כלכלית משמעותית כלשהי - גרמה לציבור לצהול.
על רקע זה, קצת קשה להבין את האדישות שבה התקבל הצעד האחרון של שר האוצר, משה כחלון, והמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שכמו שכר הבכירים - משית משקולת כבדה על החזקים והעשירים, אך להבדיל ממנו - יתרום לכיס הציבור באופן ישיר וברור.
סלינגר וכחלון הכריזו בשבוע שעבר על הקמתו של מוסד בוררות חובה לתביעות ביטוח. אבל זוהי חובה חד־צדדית: החובה היא של חברות הביטוח, שלא יוכלו יותר לפנות לבית המשפט כדי להסביר מדוע הן מסרבות לשלם תביעת ביטוח כלשהי. הזכות היא של המבוטחים, שיכולים לבחור בין פנייה לבתי המשפט ובין פנייה למוסד הבוררות החדש, אם הם מרגישים שחברת הביטוח הפרה את חוזה הביטוח עמם, וסרבה לשלם להם דמי ביטוח שמגיעים להם.
לכן, הכלי החדש הוא זכות של המבוטחים, וחובה של חברות הביטוח, מה שמעיד על אופיו המובהק של המהלך - כזה שלוקח מהחזקים והעשירים (חברות הביטוח) ונותן לחלשים (ציבור המבוטחים).
הצגת המהלך ככזה שמעביר מהחזקים לחלשים נובעת מהחד־צדדיות של מאזן הכוחות בעולם הביטוח. מצד אחד עומדת חברת הביטוח החזקה, העשירה, שלרשותה עומדים כל הזמן שבעולם, כל הכסף שבעולם וכל האמצעים שבעולם. המחלקות המשפטיות הגדולות של חברות הביטוח עוסקות אך ורק בניהול תביעות בבתי המשפט.
מן הצד השני עומד המבוטח, שבזה הרגע התרגש עליו אסון כלשהו והוא זקוק לכספי הביטוח כדי שיעזרו לו לעמוד על רגליו. למבוטח אין זמן, אין כסף, ובעיקר אין לו הידע המשפטי הנדרש כדי לנהל דיון ארוך בבית המשפט מול חברת הביטוח שלו. הסירוב של חברת הביטוח לשלם דמי ביטוח, כשהדרך היחידה לאלץ אותה לשלם היא באמצעות פנייה לבית המשפט - מעמיד את מאזן הכוחות באופן בוטה לרעת המבוטחים....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים