04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    יורשים או נושים: מי קיבל את ביטוח החיים?
   
דיסקונט, לאומי ופועלים עיקלו כספי פוליסת ביטוח חיים של חייב שמת. ילדיו דרשו את הכסף לעצמם ופנו לבית המשפט, שהפריד בין מרכיבי החיסכון של הפוליסה לבין רכיב הסיכון. הלקח: היורשים אינם חייבים מאומה לנושים

עו"ד אייל מרדיקס, אתר YNET


אדם ניהל פוליסות ביטוח חיים בחברות מגדל ומנורה מבטחים. לאחר שנפטר ביקשו ילדיו, המוטבים, לקבל את כספי הביטוח, אולם בקשתם נענתה בשלילה על ידי מגדל, ואילו מנורה כלל לא התייחסה אליהם. הסיבה: שלושה הבנקים - פועלים, לאומי ודיסקונט - עיקלו את הכספים לאחר מות האב במסגרת הליכים משפטיים שניהלו נגדו.
 
הילדים, שטענו שזכותם לקבל את הכספים גוברת על זכויות הבנקים המעקלים, הגישו לבית משפט השלום בחיפה עתירה להצהיר עליהם כבעלי הכספים. מנורה ומגדל הסכימו להעביר לילדים את הכספים אם בית המשפט יורה כן, בכפוף לכיסוי הלוואות שנטל מהן המנוח.

 
במסגרת הדיונים בתיק הגיעו הצדדים להסכמה שלפיה חברות הביטוח יעבירו לילדי המנוח את מלוא הסכומים שנצברו אצלו ברכיב הסיכון. השופט יעקב וגנר קבע שבניגוד לפוליסות ביטוח אחרות, כאשר מדובר על עיקול של ביטוח חיים, יש להפריד בין רכיב החיסכון לרכיב הסיכון (הריסק).


מגדל. ענתה בשלילה לבקשת היורשים
רכיב הסיכון, קבע השופט, לא ניתן לעיקול בשל העיקרון שלפיו לא ניתן לעקל יותר ממה שיש לחייב בפועל. הכספים שנצברים ברכיב הסיכון, הסביר, מעולם לא היו שייכים למנוח, מאחר שהם ניתנים לפדיון רק עם מותו. לעומת זאת, את רכיב החיסכון ניתן לעקל מאחר שהמבוטח יכול לממש אותו עוד בחייו.
בנק דיסקונט, המעקל היחיד שעמדתו הוצגה בפסק הדין, הסכים עם אבחנת השופט, וטען כי מאחר שכספי החיסכון ניתנים לעיקול, הרי שזכותו, כנושה-מעקל, גוברת.... 
   

לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET             

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים