04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הסיכון עובר לפנסיה: הבנקים מכרו למוסדיים
משכנתאות במיליארדים
    מתחילת השנה רכשו המוסדיים משכנתאות ב-4.5 מיליארד שקל אחרי הראל, גם מנורה רוכשת תיק משכנתאות מלאומי ב-1.6 מיליארד שקל ? הבנקים, שמתמודדים עם אתגרי הון, למוסדיים, שמחפשים מה לעשות עם עודפי נזילות - היקף העסקות צפוי לגדול

מיכאל רוכוורגר, אתר דה מרקר   


בנק לאומי וקבוצת מנורה מבטחים חתמו שלשום על העסקה הגדולה ביותר שנעשתה עד כה בין הבנקים לגופים מוסדיים בתחום מכירת נתחים מתיקי המשכנתאות - כך עולה מהדיווח של לאומי ומנורה.
בנק לאומי, שמנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, מכר למנורה מבטחים, שמנוהלת בידי מוטי רוזן, 80% מנתח של תיק משכנתאות קיים של לאומי בהיקף של 2 מיליארד שקל - כלומר, עסקה בהיקף של 1.6 מיליארד שקל.
מדובר בעסקת מכירה אמיתית (True Sale) שלאחריה ימשיך לאומי להחזיק ב–20% מאותו הנתח שנמכר למנורה מבטחים. בנוסף, ימשיך לאומי לנהל ולתפעל את התיק הנמכר תמורת עמלות, בעוד שמנורה מקבלת תיק בטוח יחסית עם רמת מינוף נמוכה.
מתן משכנתאות מלווה בדרישות מחמירות של בנק ישראל לריתוק הון כדי לשפר את יחס הלימות ההון (היחס בין הון עצמי לנכסי סיכון). עסקות מסוג זה מספקות לבנקים כלי להתמודדות עם דרישות ההון המכבידות באמצעות שחרור של נכסי סיכון. עבור מוסדיים שנהנים מעודפי נזילות ואינם סובלים מבעיות הון, אלה עסקות שאמורות להניב לעמיתים תשואות עודפות במקצת לעומת אג"ח ממשלתיות - בתנאי שלא תחול הידרדרות בשוק הנדל"ן.
בעבר הבנקים שיתפו פעולה עם גופים מוסדיים בעיקר בתחום האשראי העסקי על ידי צרופם לעסקות של מתן אשראי עסקי - שאותן בדרך כלל מובילים הבנקים. בנוסף, מכרו הבנקים למוסדיים נתחים מהלוואות בתחום העסקי. שיתוף הפעולה מתרחב כעת גם לתחום המשכנתאות. מתחילת השנה התבצעו כמה עסקות למכירת נתחים מתיקי משכנתאות וסיכון של הבנקים לגופים מוסדיים בהיקף כולל של....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים