04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מדריך: חוק פנסיה לעצמאים - מה זה אומר
וכמה יירד לכם מהנטו?
    החל מינואר 2017 יידרשו העצמאים לחסוך לפנסיה חובה ? בעזרת רואה החשבון אייל מנדלאוי בדקנו כמה כסף הם יצטרכו להפריש, מה הבונוס שיקבלו העצמאים המבוססים בקרן ההשתלמות וכיצד השינוי ישפיע על הנטו בכמה רמות שכר

אורן מג'ר, דה מרקר


בישראל יש 400 אלף עצמאים, המהווים 12.5% מכלל המועסקים במשק ויושפעו מהחוק החדש
ועדת העבודה והרווחה אישרה את חוק פנסיה חובה לעצמאים, שייכנס לתוקף בינואר 2017, בכפוף לאישור מליאת הכנסת. החוק הוא מיזוג של הצעת החוק שהגישו חבר הכנסת אלי כהן ורועי פולקמן ממפלגת כולנו, והצעת חוק נפרדת שהגיש חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ. אלא שבמבט רחב יותר מדובר למעשה בהמשכו של תהליך הסדרת פנסיה לכלל העובדים במשק, ובמיוחד לעובדים החלשים, שהחל בשנת 2008 עם חקיקת חוק פנסיה חובה לשכירים.
בישראל יש 400 אלף עצמאים, המהווים 12.5% מכלל המועסקים במשק ויושפעו מהחוק החדש. אין ספק שמדובר בחקיקה שמטרתה חיובית - לדאוג לעצמאים החלשים לעת זקנה באמצעות הבטחת פנסיה מינימאלית, לכן גם הקצה האוצר 380 מיליון שקל לטובת הוצאתה של התוכנית אל הפועל. עם זאת, הדיונים בדרך לחקיקת החוק לוו בחילוקי דעות קשים בין חברי הוועדה לאוצר ולנציגי ארגוני העצמאים, שנמשכו על לשלבים הסופיים של קבלת ההחלטות. זאת מכיוון שהחוק משית תשלום חובה נוסף על מי שהכנסתו נמוכה יחסית כם כך, ופוגע לו בשכר בנטו, מבלי להציע תחליף ממשי לדמי האבטלה שמקבלים שכירים.
עד כמה באמת תקטן ההכנסה הפנויה של העצמאים? מדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוכן לקראת הדיון בחוק, עולה כי חובת ההפקדה לפנסיה תקטין את הכנסה הפנויה של העצמאים בכל רמות השכר: 65-50 שקל בחודש לעצמאי שהכנסתו החודשית היא 5,000 שקל ו-453-440 שקל ש"ח לעצמאי שהכנסתו 10,000 שקל. עם זאת, השינוי בדמי הביטוח הלאומי יקזז חלק מהירידה בהכנסה הפנויה של עצמאים ברמות השכר הנמוכות.
בעזרת רואה החשבון אייל מנדלאוי, מומחה למיסוי פרישה, בדקנו כמה מההיבטים המעשיים של החוק וגילינו גם כמה הפתעות, שחלקן דווקא מהוות בשורות טובות עבור העצמאים.

על מי חל החוק החדש?

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים