04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    3 שנים להתיישנות: האם סוכן הביטוח אחראי ליידע את הלקוח?
    עו"ד חיים קליר, אתר YNET

אבי קיווה לקבל פיצוי על נכות מתאונה מחברת הביטוח, אולם גם הוא וגם סוכן הביטוח שלו שהשתדל עבורו לא מעט, לא ידע כי אחרי 3 שנים חלה על התביעה התיישנות. בית המשפט בערכאה שנייה חייב את הסוכן לפצות את אבי, אך בסופו של דבר שניהם יצאו חבולים. ומי היחידה שהרוויחה? ניחשתם נכון. חברת הביטוח


תאגידי הביטוח קיבלו מכרה זהב בדמותו של סעיף 31 לחוק חוזה הביטוח. סעיף זה קובע כי תקופת ההתיישנות בביטוח היא 3 שנים בלבד.
המבוטחים טועים לחשוב כי תקופת ההתיישנות הרגילה של 7 שנים חלה גם בתחום הביטוח. רבים מהם מגישים את תביעתם באיחור ומאבדים את כספם.
קופות תאגידי הביטוח מתעשרות מהטעות מידי שנה במיליארדי שקלים. אולם מסתבר שלא רק המבוטחים נופלים בפח זה, אלא גם סוכני הביטוח ואפילו הטובים, הוותיקים והחרוצים שבהם. ומעשה שהיה כך היה:
אל תמהר, אתה יכול להגדיל

אבי גבאי נפגע קשה בתאונת עבודה. הייתה לו פוליסת ביטוח נכות מתאונה אותה רכש מבעוד מועד בחברת הביטוח כלל. גבאי פנה אל סוכן הביטוח שמכר לו את הפוליסה, משה קדמי וביקש לממש את הפוליסה.
הסוכן הסביר לו כי גובה תגמולי הביטוח בפוליסות נכות מתאונה נקבע על פי שיעור הנכות. קיבלתי מהביטוח הלאומי 15 אחוזי נכות, סיפר גבאי לסוכן, אולם לקחתי עורך דין כדי להגיש ערר להעלות את אחוזי הנכות.
אם כך, הזהיר אותו סוכן הביטוח, אל תמהר לממש את הפוליסה. אם תגיש עכשיו לחברת הביטוח תביעה על 15 אחוז נכות לא תוכל בעתיד לקבל יותר. תגיש את הערר וכשתזכה תחזור אלי עם אחוזי הנכות הסופיים. גבאי פעל כמצוות הסוכן.

חלפו 4 שנים מאז התאונה. בביטוח הלאומי קיבלו סוף סוף את הערר של גבאי והעלו את אחוזי הנכות מ- 15 ל- 87 אחוז.
כמה חכם היה הסוכן קדמי כאשר יעץ לי להמתין לתוצאות הערר, הרהר גבאי בינו לבינו. עכשיו אקבל מחברת הביטוח פי 6 ממה שהייתי מקבל קודם. אולם כשפנה אל כלל באמצעות הסוכן קדמי נכונה לשניים הפתעה. יש בתחום הביטוח התיישנות מקוצרת של 3 שנים, הסבירו מסלקי התביעות למבוטח ולסוכנו. מאז התאונה עברו 4 שנים. לכן התביעה שלכם התיישנה.
כל ניסיונותיהם של גבאי וקדמי לשכנע את כלל שלא להיאחז בסעיף ההתיישנות נכשלו. שתי ערכאות אליהן פנה גבאי הביעו צער על שקצרה ידן לסייע לו.
 
"הסוכן אינו עורך דין"

לאחר שהפסיד מול כלל, כתב גבאי תביעת רשלנות נגד הסוכן קדמי. התביעה הוגשה בבית משפט השלום בתל אביב. הסוכן לא הזהיר אותי ש....

 
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים