04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    כמה יעלה לכם להעסיק עוזרי בית חוקיים
    רבים מהם אולי לא מעוניינים בכך, אבל גם עוזרי הבית זכאים לכל הזכויות של כל עובד במשק – מחופשות ועד ביטוח לאומי. כמה תעלה לכם באמת עוזרת שמקבלת את כל התנאים, והאם משתלם יותר להעסיק עוזרים עצמאיים או עובדים בחברת כח אדם

אפרת נומברג יונגר אתר mako


הדבר שהכי קשה למצוא היום באזור המרכז הוא לא חניה אלא עוזרי בית טובים. הקושי למצוא מישהי או מישהו אמינים, יסודיים ויציבים הוא כבר לא הקושי היחידי אתו מתמודדים בעלי הבתים. בשנים האחרונות נוספו דרישות רבות להעסקת מנקים. הבעיה - רבים מהם לא מוכנים לכך וגורמים למעסיקים שרוצים לעבוד לפי הספר לעבור על החוק.

ליאת צימר מגבעת שמואל ניסתה לעבוד באופן חוקי, וגילתה שמדובר בעניין לא פשוט. "פרסמתי בקבוצת אימהות בפייסבוק שאני מחפשת באופן נואש עוזרת בית. כתבה לי אחת מהן, שאצלה עובדת עוזרת כבר תשע שנים והיות והם עוברים לגור בצפון היא נאלצת להפסיק את עבודתה. כאשר העוזרת הגיעה לביתי הוקסמתי ממנה, מהאישיות ומהעבודה וביקשתי ממנה את מספר תעודת הזהות כדי לשלם לה ביטוח לאומי, פנסיה וכל מה שחובה לשלם. "יומיים לאחר מכן, קיבלתי תשובה: 'אין לי אפשרות לתת לך את הפרטים שלי היות ובעלי מקבל קצבה, לכן אני מפסיקה את עבודתי אצלך, אלא אם את מוכנה שאעבוד ללא כל תנאים סוציאליים'".

מכיוון שליאת לא הסכימה לעבור על החוק היא נאלצה לוותר על שרותיה ומאז היא מנקה לבד:  "מאז אותו מקרה אני מחפשת עוזרת. 90% מהן לא מוכנות לעבוד ולתת פרטים. ו-10% הנותרות פשוט לא התאימו לי".
ישנן שתי דרכים חוקיות להעסיק עוזרי בית: עוזרי בית עצמאיים או עוזרי בית שעובדים באמצעות חברות כוח אדם המספקות עוזרות בית מקצועיות. בדקנו מה יותר משתלם לחמש שעות עבודה שבועיות (20 שעות בחודש): עוזרים עצמאיים במחיר שעתי של 50 שקל לשעה או עוזרים המועסקים דרך חברה ב75 שקל לשעה.

ההבדל המהותי בין העסקת עובדים עצמאיים לכאלה שמגיעים דרך חברה הוא השכר השעתי. פער המחירים לשעה יכול להגיע לארבעים אחוז לטובת עוזרי הבית העצמאיים. כמעסיקים של עוזרת בית, אתם נחשבים למעסיק "מינורי" ולא מעסיק "רגיל", מכיוון ששעות העבודה של העוזרת מסתכמות בממוצע רק פעם בשבוע במשך 4-5 שעות, ובסך הכל 16-20 שעות בחודש.

עם זאת, על אף ההגדרה המשפטית השונה, אתם נדרשים לשלם את כל ההפרשות החלות על מעסיק רגיל.

שכר מינימום. עוזרי הבית שלכם זכאים לשכר שלא יפחת מ-25.94 שקל לשעה. מעבר לכך, השכר בפועל נקבע לפי ביקוש והיצע - ככל שהאזור בו מועסקת עוזרת הבית נחשב לאמיד יותר, או אזורים מחוץ למטרופולין הדורשים זמן נסיעה רב כך העוזרים יצפו לקבל שכר גבוה יותר.
השכר המקובל לשעה עומד על 50 שקל לשעה.

ביטוח פנסיוני. על פי חוק עליכם להפריש כספים לטובת ביטוח פנסיוני מקיף לעוזרי הבית שלכם. העובדים הם שצריכים לבחור את....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר  MAKO             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים