04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הפנסיה שלנו נאכלת. האם יש מי שיעצור את זה?
    אקונומיסט, אתר דה מרקר


העלייה בתוחלת החיים והירידה בתשואות מקצצות בפנסיות - וממשלות העולם אובדות עצות

הקיסר אוגוסטוס הגיע לשלטון בעזרת צבא פרטי, והיה להוט להבטיח שחייליו יהיו נאמנים למדינה הרומית. הרעיון המבריק שלו היה להציע פנסיה לאלה ששירתו בצבא 16 שנה (ומאוחר יותר 20), שתהיה שוות ערך בכסף מזומן או בקרקע ל-12 משכורות שנתיות שלהם. כפי שמסבירה מרי בירד, היסטוריונית קלאסית, בספרה "SPQR", ההבטחה היתה יקרה מאוד: המשכורות והפנסיות הצבאיות תבעו מחצית מהכנסות המסים של רומא.
אוגוסטוס לא היה האחרון שהעריך בחסר את נטל הטבות הפרישה. ברחבי העולם מגיע המשבר של מימון הפנסיות לנקודת רתיחה. ראש העיר שיקגו, רם עמנואל, למשל, נאבק כדי להציל את תוכניות הפנסיה של עירו. הכסף בתוכנית העירונית צפוי לאזול בתוך עשר שנים. בבריטניה, בעיות הפנסיה של הקמעונית BHS הכשילו את הניסיונות להציל את הרשת, ובעיות דומות מקשות על הצלתה של פעילות טאטא סטיל בבריטניה.
המקור למצב המורכב הזה נמצא בפנסיות המוגדרות על פי קצבה (Defined Benefit), שבהן גובה הקצבה קבוע מראש, ללא קשר לגובה ההפרשות של החוסך לפנסיה בשנות עבודתו או לתשואה של החסכונות. זה עשוי להבטיח ביטחון כלכלי ליוצאים לגמלאות, אבל זה עולה הרבה מאוד למעסיקים. במקרים רבים פנסיות מסוג זה הוצעו לפני עשרות שנים, ובזמנו נראו כאלטרנטיבה זולה להעלאה בשכר.
מעסיקים במגזר הפרטי מציעים כיום לעובדים חדשים בדרך כלל פנסיות שגודלן נקבע על פי הפרשות (Defined Contributions), שבהן העובד והמעביד מפרישים כספים לפנסיה, וגובה הגמלה תלוי גם בתשואות שמניבות השקעות הקרן. בעתיד, גם פנסיות אלה יעוררו בעיות קשות, כשעובדים יצטרכו להתמודד עם פנסיות מצומקות.
בעיית הפנסיות המוגדרות לפי קצבה חמורה במיוחד בבריטניה ובארה"ב, שבהן קופות הפנסיות של המעסיקים אכן ממומנות במלואן, אך כספי הקרנות מושקעים בשוקי ההון כדי לשלם פנסיות. הפנסיות בהרבה מדינות אירופיות משולמות באופן שוטף מהרווח או המסים הנוכחיים. זה לא אומר שהבעיות נעלמו, פשוט קשה יותר לכמת אותן. בבנק סיטיגרופ מעריכים כי ב-20 ממדינות OECD ההתחייבויות הממשלתיות הלא־ממומנות מגיעות ל.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים