04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    האם קרנות הפנסיה משלמות גם לעמיתים מתים?
    לפי הערכות, קרנות הפנסיה משלמות עשרות מיליוני שקלים בשנה למבוטחים מתים ? הצעת חוק חדשה תאפשר להן להפסיק לשלם לעמיתים שחיים בחו"ל ולא מראים סימני חיים ? "עלול להיווצר מצב שבו פנסיונר יקום בבוקר ויגלה שהפנסיה שלו נעלמה"

אסא ששון, דה מרקר


התארכות תוחלת החיים היא אחד האתגרים הגדולים שקרנות הפנסיה נאלצות להתמודד אתם, שכן מרגע יציאתנו לפנסיה נקבעת למבוטח גמלה חודשית קבועה. אם הוא מאריך חיים — עלול להיווצר מצב שבו הקרן משלמת לפנסיונר יותר זמן ממה שהיא תיכננה לפי טבלאות התמותה שהיו קיימות כשנסגרו התנאים. מאחר וקרן פנסיה מוגדרת כקרן לערבות הדדית, מי שסופגים את תשלום הגמלה מעבר לחסכונותיו של הפנסיונר הם יתר העמיתים בקרן. כלומר, הצעירים מממנים את הוותיקים.

לכן, מנהלי קרנות הפנסיה משקיעים זמן רב ומשאבים רבים כדי לוודא שהם משלמים לכל חוסך רק את מה שמגיע לו, ולא יותר. עם זאת, מפעם לפעם מתגלים פנסיונרים עם חיי נצח. כאלה שהפגישה עם מלאך המוות לא עדיין לא התרחשה אצלם. הבעיה מחריפה יותר כשאותם פנסיונרים לא חיים בישראל — אלא בחו"ל. כך שלא רק שפנסיונרים חיים יותר ממה שהעריכו בקרנות הפנסיה כמה עשורים קודם לכן — חלקם מקבלים את תגמולי הפנסיה גם לאחר מותם.

לפי הערכות בשוק קרנות הפנסיה וברשות שוק ההון, עשרות מיליוני שקלים בשנה מועברים למבוטחים מתים. אלא כשקרנות הפנסיה מגלות זאת, הן מתקשות לגבות בחזרה את התשלומים העודפים. מתברר שזוהי משימה מסובכת, מורכבת וכמעט בלתי־אפשרית. עיקר הבעיה היא בקרנות הפנסיה הוותיקות, שהמבוטחים שלהן מבוגרים יותר. אולם זה רק המבוא למה שעתידות להתמודד עמו הקרנות החדשות.....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים