04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מדריך פנסיה: כך תעשו את זה נכון
    עזבתם מקום עבודה לאחר שנים רבות לטובת הפנסיה? עתה עליכם לדאוג לקבל את כל הכספים שצברתם במהלך שנות עבודתכם. בדרך כלל מדובר בסכומים נאים וכדאי מאד לבצע את תהליך השחרור שלהם בהקפדה כדי לא לצאת ניזוקים

רונית מורגנשטרן, אתר MAKO |
בשיתוף בנק הפועליםכשמדובר בפיצויים ותגמולים שהופרשו לאורך השנים, בדרך כלל, מצטברים סכומי כסף גדולים. אלו כספים שהופרשו לטובתכם כחוק. אם על ידכם, כעובדים ואם על ידי מעסיקכם. כספים אלה נחסכו במוצרים פנסיוניים כגון: קופת גמל, קרן פנסיה ותוכנית ביטוח. כדי לשחרר את הכספים צריך לעבור מספר תחנות בהן: המעסיק, מס הכנסה, הקופות המנהלות את הכספים, ביטוח לאומי ועוד. זה רק נשמע מסובך. פישטנו לכם את כל התהליך לשלושה שלבים:
1. שלב ראשון - המעסיק:

ממנו יש לקבל טופס 161. מדובר בטופס המיועד לשלטונות מס הכנסה שהמעסיק ממלא עבור העובד. בטופס מצוינים נתונים על העובד, כמו תקופת העבודה, גובה השכר לפיצויים, פירוט של כספי הפיצויים שנחסכו לעובד בתקופת העבודה ומענקי פרישה במידה ושולמו.
2. שלב שני - מס הכנסה:

לפקיד השומה במס הכנסה יש להעביר טופס 161, טופס 161 א' ושלושה תלושי שכר אחרונים ששולמו לפני סיום העבודה. טופס 161 א' זאת "הודעת עובד" למס הכנסה ובה מציין העובד מה הוא מתכוון לעשות עם כספי הפיצויים - למשוך, לדחות לקצבה, לבצע רצף מעסיקים ועוד.

שימו לב, הטיפול מול רשויות המס בראש ובראשונה הוא על כספי הפיצויים והמענקים. על כספי התגמולים חלים כללי מס שונים ולכן יש לבצע הבחנה ביניהם. עם זאת, גם אם אין בכוונתכם למשוך את כספי הפיצויים, בכל זאת צריך לקבל אישור בהתאם ממס הכנסה.

במידה ויש חבות במס על הפיצויים קיים לטובתכם טופס נוסף - טופס פריסת מס (116 ג'). במרבית המקרים פריסת מס עשויה להקטין את גובה המס על הפיצויים.

מה קורה אם הגעתם לגיל פרישה?
מי שהגיע לגיל פרישה והחל לקבל קצבה, צריך למלא טופס נוסף - טופס קיבוע זכויות (161 ד').

לאחר שמסרתם את כל הטפסים הנדרשים, מוציא פקיד השומה אישורים לכל ה"משלמים" – קרן הפנסיה, קופת הגמל, הביטוח וכד' - המצוינים בטופס 161, שאצלם נמצאים כספי הפיצויים של העובד. חלק גדול מהפורשים חושבים שעם קבלת האישורים מפקיד שומה מסתיים "טופס הטיולים", ואולם זו טעות שעלולה לעלות ביוקר.
3. שלב שלישי - "המשלמים"....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר MAKO               

                           
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים