04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    המדינה גילגלה את האחריות לפנסיה על החוסכים חסרי הידע
    אביה ספיבק, אתר דה מרקר

תוספות הפנסיה של צה"ל, שהתגלו בשבוע שעבר עם פרסום דו"ח מבקר המדינה, תפסו כותרות רבות, ואולי אף טישטשו את הכותרת הראשית של הדו"ח היסודי - הרפורמה בפנסיה של שני העשורים האחרונים לא השיגה את המטרה הבסיסית של הבטחת רמת חיים סבירה למי שפורש.

כיצד עובדת הפנסיה החדשה מאז 2004? כל חודש מופרשים כספים לפיקדון בקרן פנסיה. מכספים אלה יורדות הוצאות שונות, כולל דמי ניהול לפנסיה. הצבירה - למעט 30% שמוקצים לאג"ח מיועדות - מושקעת בשוק ההון, כולל כל הסיכונים והסיכויים שבו. במועד הפרישה בודקים כמה כסף נצבר בקופה, מחלקים ב-200, וזאת הפנסיה (200 הוא מקדם ההמרה, והוא מחושב באופן אקטוארי). לפי כל החישובים, תהליך זה לא יניב פנסיה גבוהה. יתרה מכך, היא תהיה נמוכה במידה רבה ממה שהיתה לפני 2004. מה קרה כאן?
לפי הדו"ח, בשני העשורים האחרונים הוחלו במערכת הפנסיה שינויים שהעבירו את הסיכונים בהסדרי הפנסיה מקרנות הפנסיה, או הממשלה, אל העובד. בשפה פחות ניטרלית: המדינה הסירה את אחריותה על הפנסיה, והעבירה את החוסכים לפנסיה לשוק ההון, ומה שיהיה - יהיה. כך או כך, למדינה אין מחויבות לפנסיה בגובה כלשהו.

התיאוריה מאחורי המהלך היתה כי בשוק ההון התחרותי שיתפתח, יבחרו מנהלי ההשקעות את ההשקעות הטובות ביותר, וכך יגרמו לצמיחת המשק. התמורה להשקעה תזרום לחשבונות החיסכון של הפנסיונרים ותבטיח להם פנסיה יפה.
אבל ב-2008, ארבע שנים בלבד אחרי הרפורמה, התחולל בעולם משבר פיננסי אדיר, שבו שוק ההון הוצג בעירומו ובאיוולתו. האיוולת היתה של המשקיעים, שלא הבינו שמוכרים להם זבל, ושל המוכרים, שלא בדקו את תוצרתם.
אם חברות פיננסיות ענקיות לא הבינו מה הן קונות, מה אפשר לצפות מעובדים המבוטחים בקרנות פנסיה? האם הם מסוגלים להבין את דקויות המוצר או מי מהקרנות משקיעה טוב יותר ובזול יותר???
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר דה מרקר              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים