04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    סטארט אפ חברתי: ביטוח פנסיוני למבוגרים ונכים
    רבים בישראל מודרים מביטוח פנסיוני, שכן קרנות הפנסיה אינן מוכנות לקבלם. מיזם חברתי חדש ינסה לתת מענה לחוסכים שנדחו ונותרו ללא כיסוי ביטוחי. "אנשים שלא התקבלו לקרן פנסיה, לא מודעים לאפשרויות שעדיין יש להם"

אליצפן רוזנברג, אתר YNET


מתברר שלא כל אחד יכול להשיג ביטוח פנסיוני בישראל: אזרחים רבים, ביניהם מבוגרים, חולים, נכים ואף כאלו שהחלימו ממחלה - מודרים למעשה מביטוח פנסיוני.
חברות הביטוח וקרנות הפנסיה אינן מוכנות לקבל אותם, ולעיתים הן גם לא טורחות לבדוק את מצבם העדכני. המציאות הזו בולטת במיוחד בעקבות הרפורמה שאושרה לאחרונה, במסגרתה נבחרו על ידי המדינה שתי קרנות פנסיה שמאפשרות לציבור הרחב להצטרף אליהן בדמי ניהול זולים במיוחד. אותן קרנות פתוחות לציבור הרחב, אך מסתבר שלא באמת לכולם.
כדי להבין איך בכלל המציאות הזו קיימת, צריך קודם לבחון את המנגנון הייחודי של קרנות הפנסיה. קרן פנסיה מקיפה כוללת בתוכה שלושה מרכיבים: הראשון הוא חיסכון לעת הפרישה מהעבודה, שיתקבל כקצבה חודשית; השני הוא ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה ונכות; השלישי הוא קצבת שאירים המשולמת ליקיריו של המבוטח, במקרה של פטירה.
קרן פנסיה היא למעשה ביטוח הדדי. מה זה אומר? כל הכספים של כל החוסכים (עמיתים) בקרן הפנסיה נכנסים לקופה אחת גדולה. מהקופה הזו משלמת הקרן לעמיתים את התשלומים השונים - קצבה חודשית בעת הפרישה מהעבודה, קצבה במקרה של אבדן כושר עבודה וקצבת שאירים במקרה מוות.
המנגנון עובד כך שכשקרן הפנסיה נדרשת לשלם בגין אירועים רבים של אובדן כושר עבודה או מוות, זה אומר שבקופה נשאר פחות כסף ולכן כשהחוסכים יגיעו לגיל הפרישה - הם יקבלו קצבה נמוכה יותר.
קרנות הפנסיה מבצעות כל העת חישובים אקטוארים שונים כדי לנסות ולאזן את הקרן כך שתעמוד בכל ההתחייבויות שלה וגם תשאיר קצבת פנסיה ראויה לחוסכים. כך במקרה הצורך הקרן גם גובה (באמצעות הפחתה מהחיסכון) סכומי כסף מהעמיתים כדי לבצע את האיזונים הנדרשים. אך גם הפחתה זו במהלך החיסכון, לא תמנע פגיעה בקצבה שתשולם לחוסך כשיפרוש.
השורה התחתונה היא שיש משמעות כבדה לשאלה – מי הם העמיתים המצטרפים לקרן הפנסיה. קבלת עמיתים שמוגדרים ככאלו ב"סיכון" (שעלולים לחלות, להיפצע או למות), עשויה לפגוע בשאר העמיתים.
 
לארגן 'קבוצת רכישה'

בעקבות המצב הזה, קרנות הפנסיה מערימות קשיים על קבלת קבוצות אוכלוסיה המוגדרות מבחינתן בסיכון. "הבעיה היא שבמקרים רבים הדחיה הזו גורפת. בלי בדיקה ובלי שום חשיבה הגיונית", טוען אריאל לרמן, מנכ"ל חברת "גט פנסיה" שעוסק בנושא. "יש אנשים שיש להם מחלה איזוטרית לחלוטין ולא מצליחים להתקבל לקרנות שזכו במכרז של האוצר", אומר לרמן ל-ynet.
לרמן החליט להקים מיזם שייתן מענה לבעיה זו....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים