04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    בלי שתרגישו - הסיכון בכספי הפנסיה עולה במהירות
    אליעזר כרמל, אתר ביזפורטל

בשנים האחרונות נהנה האוצר מעודפי גביית מסים המסתכמים מידי שנה במיליארדי שקלים. עד כה ניצל האוצר את מירב העודפים לצמצום החוב הממשלתי שהצטמצם עד לרמה של כ-60% מהתוצר. אין ספק כי פרמטר משובח זה מחמיא מאד לכלכלת ישראל וגם חברות הדירוג הבינלאומיות לא התעלמו מעובדה זו והעלו את דירוג המדינה עד ל-A .
נוסיף עוד כי רכיב החוב המקומי, הניתן למיחזור בקלות יתרה, הוא כ-90% מכלל החוב ותורם עוד יותר לאיתנות המשק הישראלי. אולם, תכלית מאמר זה היא למקד את תשומת הלב לתופעת הלוואי שיש לה השלכות קשות על שוק ההון בכלל ועל האג"ח הסחירות בפרט.
נסביר: התוצאה של הקיטון בחוב המקומי היא מחסור גדל והולך במצאי האג"ח של המדינה. שכן, מול הפדיונות הגדולים של האג"ח על פני חודשי השנה, מנפיק האוצר, זו השנה השלישית ברציפות, אג"ח חדשות בסכומים קטנים יחסית. הנדירות הגדלה והולכת בהיצע האג"ח הממשלתיות מול דרישה פרמננטית ל"סחורה" חסרת סיכון זו מצד קרנות הפנסיה והגמל, הצוברות כ-3 מיליארד שקל מידי חודש - הביאה את התשואות לפדיון באג"ח הממשלתיות לשפל חסר תקדים. רק לדוגמה: האג"ח הצמודות למדד  נסחרות כיום בתשואות ריאליות שליליות עד טווח של 6 שנים (!).

התוצאה: ייסוף השקל מול הדולר עלה בהרבה על התשואה שהניבו האג"ח הזרות וההפסדים במונחי שקל לא היו מבוטלים. דוגמה שנייה לנזק פוטנציאלי נוגעת לשוק האג"ח הקונצרניות המקומי. ביקושי הענק לאג"ח בשוק זה הביאו....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר ביזפורטל              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים