04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    מהן זכויות הפיצויים והפנסיה של עובדים
בפשיטת רגל או בפירוק תאגיד?
    פורסם באתר lawguide.co.il

במקרה שהמעביד נמצא בהליכי פשיטת רגל או פירוק, וחייב לעובדיו משכורת ופיצויי פיטורים, יש לדרוש את ההכרה בחוב מהנאמן או המפרק. לאחר קבלת אישור המפרק, ניתן לקבל את הגמלה מהמוסד לביטוח לאומי, אשר כוללת את שכר העבודה של עד 12 חודשים ופיצויי פיטורים
הליך פשיטת הרגיל הוא הליך שבו מכיר המשפט באי יכולתו של חייב לעמוד בחובותיו לנושים. בהליך זה, מכונסים נכסי החייב ומועברים לנאמן. הנושים בסופו של דבר נפרעים מחלוקת נכסי החייב. ההליך המקביל לפשיטת רגל כאשר מדובר בחברה ולא באדם, נקרא פירוק.
בין הנושים של אדם בפשיטת רגל או חברה בפירוק, נמצאים לעתים עובדי פושט הרגל או החברה. העובדים במצב זה נחשבים ל"נושים בדין קדימה", שכן זכותם נובעת מהחוק, ויש להם עדיפות על נושים אחרים. עם זאת, למרות המעמד הנורמטיבי העדיף, כלל אין זה בטוח כי העובדים יפרעו מהמעביד אשר נמצא בהליכי פשיטת רגל או פירוק, ויתכן שיוותרו ללא המשכורת והפיצויים להם הם זכאים.
פתרון לכך נמצא בחוק ביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ופירוק. חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) מכיל פרק העוסק בביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ובפירוק תאגיד. הוראות הפרק למעשה קובעות כי במקרים מסוימים, המוסד לביטוח לאומי ישלם לעובד את השכר והפיצויים המגיעים לו, כאשר המוסד לביטוח לאומי יכנס בנעלי העובד כנושה בדין קדימה של פושט הרגל או החברה בפירוק, לצורך שיפוי.

מתי יהיה עובד זכאי לגמלה?

סעיף 182 לחוק הביטוח הלאומי קובע רשימת מקרים בהם עובד יהיה זכאי לבקש גמלה מאת .....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר lawguide.co.il              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים