04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    הפנסיה בקרנות הוותיקות בדרך לספוג קיצוץ
    החלטת האוצר לדחות את העלאת גיל הפרישה לנשים בחצי שנה, צפויה לדחוף את קרנות העמיתים לגירעון של 5 מיליארד שקל. מי שעלול לשלם את המחיר הם 130 אלף החוסכים, שקצבת הפנסיה שלהם עלולה להיפגע

רחלי בינדמן, כלכליסט


בחודש ספטמבר האחרון קיבל לידיו שר האוצר, משה כחלון, את מסקנות הוועדה לבחינת גיל הפרישה לנשים שהמליצה על העלאתו מ-62 ל-64 החל מינואר 2017. כמה ח"כים התנגדו להמלצות, משום שלטענתם הן גוזרות עוני ואבטלה על נשים מבוגרות שמתקשות למצוא עבודה בשל גילן.
בחודש דצמבר החליט כחלון לדחות את ההעלאה לחודש יוני הקרוב כדי להגיע להסכמות רחבות סביב ההמלצות. מי שעלולים לשלם את מחיר הדחייה הם 130 אלף איש שחוסכים באמצעות קרנות הפנסיה הוותיקות, אלה שפועלות לפי מודל של הבטחת זכויות שלא קיים בקרנות שהוקמו מאז 1995, שמנוהלות בידי עמיתים. בשל דחיית העלאת גיל הפרישה לנשים, הגירעון האקטוארי של הקרנות עשוי להגיע ל־5 מיליארד שקל, שאותם עלולים החוסכים לשלם בקיצוץ קצבתם.
 
ההבראה שהתחילה הכל

עמיתים, שמנוהלת כיום על ידי יואב בן אור, היא גוף שמנהל חסכונות פנסיוניים בהיקף של 195 מיליארד שקל בשמונה קרנות פנסיה ותיקות שהולאמו ב־2003. בעבר היו הקרנות האלו בבעלות ועדי עובדים, אך הן נקלעו לגירעון שבעקבותיו גובש הסדר שבמסגרתו התחייבה המדינה להזרים להן 78 מיליארד שקל על פני כמה שנים.
הנחת היסוד של המדינה בעת גיבוש הסדר ההבראה של הקרנות היתה שגיל הפרישה לנשים יעלה ל־64 לפחות ובהדרגה ל־67. כלומר, ההנחה היתה שמשך הזמן שבו החוסכות לפנסיה משלמות עמלה על ההפקדות החודשיות ועל הצבירה שלהן יגדל. אי־העלאת גיל הפרישה לנשים משמעותה הגדלת ההתחייבויות הפנסיוניות של הקרנות שבה יישאו כל החוסכים בעמיתים, באמצעות הפחתה בזכויותיהם ובקצבה החודשית שלהם מיום פרישתם לגמלאות....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר כלכליסט             
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים