04-8100333
054-6996670

 
 

 
 
 

 

 
    כך תכינו עצמכם לתקופת הפנסיה
    לקראת סיום תקופת העבודה? המעבר משנות העבודה לתקופה הפנסיה דורש הכנה ראויה שצריכה להתחיל עוד הרבה לפני מועד הפרישה. 10 נקודות שחשוב לשים לב אליהם. מדריך

רון קשת וארז לוי, אתר YNET


בהתקרב לגיל הפרישה, עולות שאלות רבות הנוגעות למעבר לפרק החיים החדש בפנסיה. כיצד ניתן לשמור על רמת החיים לאחר הפרישה? מה יקרה לכשיהיו הוצאות גבוהות ובלתי צפויות? האם המסים ינגסו בקצבה? האם ניתן לעזור במקביל גם לילדים ולנכדים? ריכזנו 10 טיפים למעבר חלק יותר לחיים במהלך הפנסיה.
 
הגדרת הצרכים ויעדי החיים בפרישה

תחילה עלינו להגדיר לעצמנו את מועד הפרישה הצפוי ובמידת האפשר, גם הרצוי. בהתאם, עלינו להגדיר את רמת החיים שנרצה לחיות אחרי הפרישה מהעבודה, כולל בדיקת ההוצאות הקבועות אליהן נדרש כמו קנייה ועלות החלפת רכבים, תמיכה בילדים ובנכדים, חופשות ונסיעות לחו"ל ועוד. כמובן שגם הורשת נכסים ו/או כספים לדור הבא (במידה וניתן) היא חלק מפאזל הצרכים ויעדי החיים.
יש לבדוק אילו נכסים ומקורות הכנסה יכולים לשמש לאחר הפרישה - תכניות חיסכון שונות (בין אם חיסכון הוני או בחיסכון קצבתי). אותן תכניות כוללות נכסים פנסיוניים כמו קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, קופות גמל. חסכונות בבנקים ו/או בחברות ביטוח ו/או בבתי השקעות וקצבאות ביטוח לאומי.
בנוסף ייתכן וישנם נכסים נוספים כמו אופציות ממקומות עבודה, נכסי נדל"ן למגורים, נכסים להשקעה ואולי אפילו ירושות צפויות. אין לדעת אלו מאותם נכסים ישמשו לצרכי מחיה לאחר הפרישה. ריכוז הנכסים ייתן תמונת מצב ביחס לתזרים ההכנסות לאחר הפרישה.
 
השוואה בין התכניות הפנסיוניות שנצברו במהלך השנים

כל אחד ממקומות העבודה שאדם עבד בהם במהלך החיים פתח עבורו תכנית פנסיוניות שונות. זה הזמן לאסוף את כל המידע מהדוחות השנתיים ביחס לכל אחת מהתכניות: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל קורן השתלמות, ולהשוות כל אחת ביחס לדוחות משנים קודמות.
במסגרת ההשוואה והבדיקה מומלץ לבחון את דמי הניהול (ההוצאות) ביחס לרווחים (ההכנסות), רמות הסיכון בכל התכניות וכדאיות מימושן אל מול דחיית משיכת הכספים במידה וניתן.

חובות והלוואות
סביר להניח כי ישנן התחייבויות כספיות שונות, כמו הלוואות קצרות וארוכות טווח. כדי שלא להיות מופתעים, חשוב לרכז את כל החובות וליצור "מאזן אמצע החיים". כלומר, לבדוק את מצב המשכנתא ומהן הריבית והתקופה שנותרנו לנו לשלם, מחד. ומהם המועדים בהם משתחררים סכומי כסף משמעותיים, מאידך. תזרים הכנסות מצומצם אל מול חובות גדולים הוא זמן טוב לחשבון נפש וכיס.
קצבה היא למעשה ....
   
לחץ כאן לקריאת המשך הכתבה באתר YNET              
                 
   
הירשם חינם לעידכונים
הרשם עכשיו לניוזלטרים של סט פוינט!
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד
   
 
סט פוינט! ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
טלפון:     נייד  054-6996670  משרד 04-8100333
דוא”ל: info@setpoint.co.il | כספרי 29, חיפה


לייבסיטי - בניית אתרים